1-7 sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Jak przygotować się do karmienia piersią? Jak prawidłowo karmić? Co czeka karmiącą mamę w pierwszych dniach po porodzie? Co zrobić w przypadku problemów z laktacją? – o tym wszystkim młode mamy mogą dowiedzieć się w trakcie szkoleń e-learningowych uruchomionych przez NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Centrum Nauki o Laktacji przygotował dwa szkolenia e-learningowe: „O karmieniu piersią – dla mam” oraz „O karmieniu piersią – szkolenie dla personelu medycznego”.

Szkolenia składają się z kilkunastu części, które są opublikowane na platformie e-learningowej Akademia NFZ. Cykl rozpoczyna część zatytułowana: „Decyzje dotyczące żywienia dziecka”. Tematy, które są poruszone w kolejnych częściach to m.in.:

przygotowanie do karmienia piersią w czasie ciąży,

pierwszy kontakt matki z dzieckiem,

dziecko oddzielone od matki,

pierwsza doba po porodzie,

druga doba po porodzie,

trzecia i czwarta doba po porodzie,

okres stabilizacji laktacji (pierwszy miesiąc życia dziecka),

pierwsze półrocze życia dziecka,

drugie półrocze życia dziecka,

wprowadzanie żywności uzupełniającej (koniec pierwszego i drugie półrocze życia dziecka),

powrót do pracy i prawa matki karmiącej piersią,

co robić jeśli masz problemy laktacyjne?,

zakończenie karmienia piersią.

Dzięki szkoleniu kobiety w ciąży, młode mamy i ich rodziny będą miały okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy na temat karmienia piersią swojego dziecka, w tym jak się do niego właściwie przygotować, jak prawidłowo karmić oraz gdzie szukać pomocy w razie ewentualnych trudności.

Personel medyczny z kolei będzie miał okazję odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą karmienia piersią. Otrzyma cenne wskazówki jak właściwie przygotować do niego przyszłe mamy, jak wspierać je w trakcie pierwszych dni karmienia oraz jak skutecznie im pomagać w przypadku jakichkolwiek problemów z laktacją.

Treść szkoleń została zaktualizowana zgodnie z nowym standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej).

Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy kliknąć w poniższą nazwę i zarejestrować się:

„O karmieniu piersią – dla mam”

„O karmieniu piersią – szkolenie dla personelu medycznego”

(NFZ Olsztyn)