HALO MORĄG

1% na podwyższanie standardów opieki nad dziećmi

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłosiła cel zbiórki 1% podatku dochodowego za rok 2019. W tym roku środki przekazane Orkiestrze wykorzystane zostaną na podwyższanie standardów opieki nad dziećmi w polskich szpitalach.

Środki przekazane Orkiestrze jako 1% podatku zasilą działania statutowe Fundacji, które mają na celu podwyższenie jakości leczenia i opieki nad pacjentami oddziałów dziecięcych polskich szpitali. Fundacja planuje m.in. zakup kolejnych leżanek dla rodziców opiekujących się chorymi dziećmi w szpitalach.
– W ramach akcji „Leczyć z miłością” kupiliśmy i przekazaliśmy polskim szpitalom 4.874 leżanki dla rodziców o łącznej wartości blisko 9 milionów złotych – mówi Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP. – Okazuje się jednak, że to nie zaspokoiło wszystkich potrzeb i cały czas docierają do nas prośby oddziałów o zakup kolejnych leżanek. W takich sytuacjach przekazany Orkiestrze 1% podatku ma ogromne znaczenie, pozwala nam podejmować się wyzwań, o których nie myśleliśmy, określając cel Finału WOŚP.
Każdy polski podatnik ma możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, której zdecyduje się przekazać 1% zapłaconego przez siebie podatku dochodowego za rok 2019. Wśród organizacji, które można w ten sposób wesprzeć, jest także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do tej pory, dzięki pieniądzom z 1% podatku, Fundacja WOŚP mogła m.in. wesprzeć polskie oddziały psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, wyposażyć w samochody osobowe i sprzęt medyczny hospicja dziecięce, czy przekazać 220 defibrylatorów do placówek publicznych w całej Polsce.
Jednym z tematów realizowanych w ostatnich latach przez WOŚP dzięki zbiórce 1% podatku jest wsparcie oddziałów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Jest to dziedzina medycyny, która znajduje się w Polsce w zapaści, alarmujące sygnały od lat wysyłane są do osób zarządzających systemem ochrony zdrowia w Polsce. Orkiestra kupiła dla oddziałów psychiatrii dziecięcej 1498 urządzeń oraz specjalistycznych testów diagnostycznych. Oprócz pomocy w wyposażeniu oddziałów, Fundacja podjęła się także zainicjowania działań zmierzających do szybkich i głębokich zmian systemowych. Dzięki inicjatywie Jerzego Owsiaka i Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego 11 marca w Warszawie odbędzie się ekspercka debata pt. „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”.
– Dzięki 1% podatku możemy angażować się w tak ważne tematy, jak chociażby ratowanie polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. – Dary o wartości ponad 3,5 mln złotych, jakie przekazaliśmy dla 37 oddziałów, zupełnie odmieniły ich codzienność i wpłynęły na poziom opieki nad pacjentami. I choć daleko jeszcze w Polsce do wyjścia z zapaści, to pierwsze ważne kroki, dzięki WOŚP i przekazywanemu nam 1% podatku, już zostały wykonane.
Przypominamy – od 2019 roku zmieniona została forma rozliczenia podatku. Podatnicy mogą skorzystać z formularza PIT wypełnionego za nich przez Urząd Skarbowy. Jednak także w tym przypadku podatnicy mają możliwość zdecydowania, na jaką organizację pożytku publicznego przekażą swój 1% podatku. Automatycznie w „urzędowym” formularzu PIT zostanie wskazana organizacja, której przekazany został 1% podatku rok wcześniej. Można jednak dokonać dowolnej zmiany. Robi się to w sposób następujący:

podatnik wchodzi na stronę www.podatki.gov.pl i loguje się do usługi Twój e-PIT

podaje swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2018)

może też zalogować się, używając profilu zaufanego

Po zalogowaniu się, na głównym ekranie usługi widoczny będzie KRS organizacji, która w tym momencie wskazana jest jako odbiorca 1% podatku. Zmiany dokonać można poprzez kliknięcie w polecenie umieszczone po prawej stronie wskazanej organizacji „wybierz organizację”. Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz WOŚP, proszone są o wskazanie w formularzu PIT naszej Fundacji:
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
0000030897

(red.)

error: Nie kopiuj!!!