#10milionówPZ – zróbmy to!

Zachęcamy do zakładania i potwierdzania Profilu Zaufanego oraz do aktywnego korzystania z e-administracji. 2 940 920 – dokładnie tyle osób korzysta dzisiaj z Profilu Zaufanego. Chcemy więcej! Nasz cel – najpierw 3 miliony, a później – 10 milionów PZ. Podejmij wyzwanie!

Profil Zaufany (PZ) to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz załatwiać urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu, w pełni online. Złożysz wniosek o e-dowód, sprawdzisz e-PIT, tylko dzięki PZ zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie łatwo, szybko i bezpiecznie sprawdzisz historię swoich wizyt lekarskich, czy informacje o Twojej dokumentacji medycznej. A to nie wszystko. Profil Zaufany założysz w kilka minut.

Na początek – 3 miliony

Profil Zaufany (PZ) powstał w 2011 r. Do 2016 r. – korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy. Z roku na rok coraz więcej Polaków przekonywało się, że warto go założyć. Do końca 2017 r. – zrobiło to ponad 1,3 miliona osób. 

– Jako Ministerstwo Cyfryzacji pracujemy nad tym, aby coraz więcej spraw można było załatwić korzystając z Profilu Zaufanego. Wprowadzamy nowe i intuicyjne e-usługi. To działa. Ubiegły rok był przełomowy. Liczba właścicieli Profilu niemal się podwoiła – do ponad 2,5 miliona użytkowników – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jednak wciąż nam mało. Plan na najbliższe dni to 3 miliony, a na ten rok – 10 milionów Profili Zaufanych. To ambitny, ale realny plan – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

A po co, a na co?

– Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut. Pozwala na załatwianie wszystkich spraw z miejsca, w którym akurat się znajdujemy, o dowolnej porze – dodaje.

Profil Zaufany naprawdę się przydaje. Dzięki niemu:

Sprawdzisz swój e-PIT

Złożysz wniosek o e-dowód

Zarejestrujesz online narodziny dziecka

Łatwo, szybko i bezpiecznie sprawdzisz historię swoich wizyt lekarskich, informacje o Twojej dokumentacji medycznej – wszystko w Internetowym Koncie Pacjenta

Sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było np. złomowane

Złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US

Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…

… i dziesiątki innych spraw.

Wszystkie ręce na pokład

Przekonani? Jeśli tak, to działamy! Do 3 milionów naprawdę niewiele brakuje. Możemy to zrobić w kilka dni. W osiągnięciu celu na ten rok, czyli 10 milionów Profili Zaufanych, pomogą nam m.in. inne ministerstwa. Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański w liście skierowanym do urzędników, zachęcił nie tylko ich, ale i ich znajomych do zakładania Profilu Zaufanego i korzystania z e-usług. – (…) coraz wyraźniej widać korzyści, które przynosi rozwój e-administracji. Dla większości z nas staje się oczywiste, że epoka papierowych pism, odręcznych podpisów, pieczątek, teczek i segregatorów powoli odchodzi w przeszłość. Nadszedł czas elektronicznych dokumentów, baz danych i chmury obliczeniowej. Szybki rozwój e-administracji leży w najlepiej pojętym interesie naszego kraju i jego obywateli – napisał.

PZ na już!

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby.

Pierwszy – przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musisz już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3: odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Pełna lista punktów potwierdzających.

W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Sprawdź datę ważności

Jeśli masz Profil Zaufany, sprawdź czy na pewno jest ważny. Nie wszyscy pamiętają, że PZ wygasa po 3 latach. Zanim wygaśnie, możesz przedłużyć jego ważność na stronie www.pz.gov.pl lub w dowolnym punkcie potwierdzającym. 

Wyzwanie #10milionówPZ uważamy za rozpoczęte!

(UM Morąg/MC)