13 % osób wstępujących do WOT pochodzi z naszego powiatu

W sierpniu br. bramy jednostki w Morągu pękały w szwach, bo ok. 160 ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego czekało na przyjęcie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wśród wszystkich ochotników 34% to kobiety . Bardzo dużo osób bo aż 39 % podchodzi ze wsi. 13% ochotników to mieszkańcy naszego powiatu (Ostróda, Morąg, Nowy Dwór, Gubity, Samborowo, Elgnowo, Samin, Zawroty).

Codzienne pobudki o 5 rano, mundur, ciężkie buty, kamizelka, maska przeciwgazowa, hełm, ważący ponad 4 kilogramy karabin, a do tego ciężki plecak. Tak spędzą „Wakacje w mundurze” ochotnicy z Warmii i Mazur, którzy chcą zostać żołnierzami Obrony Terytorialnej. Bardzo duża ilość osób to osoby które uczą się i studiują. Ponad polowa czyli 68% to osoby w wieku 18-25 lat. Dla większości z nich szkolenie to możliwość sprawdzenia siebie, a wakacje to idealny czas, który nie koliduje z nauką w szkole.

Ponad 200 osób z województwa warmińsko-mazurskiego, rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Ponad 160 osób zostało przyjętych do 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, z czego ok. 20 osób po umundurowaniu, ewidencji i teście sprawności fizycznej będzie kontynuować szkolenie w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, gdzie w tym samym czasie przyjęto już ok. 50 żołnierzy. Po przysiędze zostaną oni żołnierzami Obrony Terytorialnej i rozpoczną służbę w macierzystych jednostkach, najbliższych ich miejscu zamieszkania.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego  strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia. Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które będą ćwiczyli Terytorialsi z Warmii i Mazur podczas szkolenia podstawowego.

Już pierwszego dnia ochotnicy musieli zmierzyć się z egzaminem z wychowania fizycznego, następnie pobrać umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimatę czy bieliznę).

Szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” zostanie zakończone przysięgą – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich. Przysięga odbędzie się 1 września br. na Placu Solidarności w Olsztynie.  (Dorota Karbowska, specjalista ds. komunikacji w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu)