AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

20 Brygada na ćwiczeniu Tumak-20

Około 5 tys. żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych, terytorialsów oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO uczestniczy w ćwiczeniu taktycznym pod kryptonimem TUMAK-20. Żołnierze wykonują  zadania taktyczne i ogniowe nie tylko na poligonie w Orzyszu, gdzie 1 batalion zmechanizowany 20 Brygady realizuje szkolenie, ale także poza nim w garnizonie Bartoszyce i Morąg.

Największe tegoroczne manewry rozpoczęła 16. Dywizja Zmechanizowana w skład której wchodzi 20 Brygada Zmechanizowana. Żołnierze wykonują  zadania taktyczne i ogniowe nie tylko na poligonie w Orzyszu, gdzie 1 batalion zmechanizowany 20 Brygady realizuje szkolenie, ale także poza nim
w garnizonie Bartoszyce i Morąg. Chodzi o realizowanie różnego rodzaju zadań w tzw. terenie przygodnym. Istotą ćwiczenia TUMAK-20 jest sprawdzenie i przygotowanie Jednostek do prowadzenia działań taktycznych oraz zgrywanie działania dowództw i sztabów w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Ćwiczone są również elementy współpracy z samorządami. W miniony weekend sprawdzono system łączności i znajomość procedur meldunkowych oraz zapoznano ćwiczących z sytuacją wyjściową na pierwszy dzień ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. TUMAK-20.
W poniedziałek, 23 listopada rozpoczęła się główna część ćwiczenia.

(st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski, Oficer Prasowy 20 Brygady Zmechanizowanej)

error: Nie kopiuj!!!