300 lat kościoła w Kwitajnach

W ramach obchodów 20-lecia powiatu elbląskiego, w kościele pw. Chrystusa Króla w Kwitajnach odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Piotr Miśkowicz, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Kalniku oraz piknik organizacji pozarządowych. Kościół w Kwitajnach obchodzi w tym roku 300-lecie istnienia.

Z tej okazji do Kwitajn zjechali na niedzielne nabożeństwo goście: samorządowcy – starosta powiatu elbląskiego, Burmistrz Pasłęka, zastępca Burmistrza Morąga, duchowni, pielgrzymi, konserwatorzy zabytków, wykonawcy remontu kościoła, parafianie, mieszkańcy okolicznych miejsowości oraz osoba, bez której nie udałoby się inwestycji przeprowadzić – Piotr Żuchowski, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, a obecnie dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Janowicz, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jarnołtowie.

Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach w 2016 roku został laureatem konkursu Zabytek Zadbany.

W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu laureatem został Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu przyznało nagrodę za kompleksowe prace konserwatorsko-budowlane przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem i wykorzystaniem wszystkich zachowanych elementów oryginalnej substancji zabytkowej. Wykonane prace utrwaliły wartość zabytkową obiektu, przyczyniły się w znaczący sposób do poprawy jego stanu technicznego i do podniesienia walorów estetycznych zabytku. Należy podkreślić tu dużą staranność zrealizowanych prac badawczych – analiz historycznych, badań architektonicznych i konserwatorskich.

Zanim się to stało ks. proboszcz Piotr Miśkowicz miał projekt remontu wieży w Kwitajnach i szukał środków na realizację inwestycji. Został napisany wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który został odrzucony.

– Byłem mocno zaskoczony, bo nie mam dachu na kościele, nie otrzymuję pomocy, a gdzieś jakaś figurka z któregoś wieku otrzymała dotację. Szukałem wtedy sposobu dotarcia do ministerstwa, aby przedstawić swój problem i zabiegać o wsparcie finansowe. Rozpytałem księży, kto może znać osobę pracującą w ministerstwie. Jeden z kolegów księży dał mi bezpośredni numer i zadzwoniłem wtedy do Pana Piotra Żuchowskiego, który był wiceministrem kultury i dziedzictwa  narodowego i jednocześnie Generalnym Konserwatorem Zabytków i przedstawiłem całą sytuację – opowiada ks. Piotr.

Było popołudnie, kiedy Piotr Żuchowski wracał do Ministerstwa Kultury z posiedzenia w Urzędzie Rady Ministrów.

-Zadzwonił mój telefon i wyświetlił mi się nieznany numer… odebrałem i w słuchawce usłyszałem: dzień dobry tu ksiądz Piotr z Kalnika…. Skąd- zapytałem zdezorientowany…z Kalnika takiej wioski położonej pomiędzy Morągiem i Pasłękiem- usłyszałem w słuchawce. Powiedziałem pewnie wtedy coś takiego: A to znaczy z moich stron? No to słucham uważnie…. i tak to się zaczęło – relacjonuje Piotr Żuchowski.

Ks. Miśkowicz opowiedział swojemu rozmówcy, że kościół jest bardzo piękny, warty przeprowadzenia renowacji, ale niestety jest w katastrofalnym stanie.

– Pan Piotr obiecał pomóc. Udało się i otrzymaliśmy pierwsze środki na remont kościoła w Kwitajnach. Wcześniej nie znałem, ani nie miałem okazji rozmawiać twarzą w twarz z Panem Piotrem. Spotkaliśmy się dopiero na uroczystości po odrestaurowaniu już kościoła – dodaje ks. proboszcz.

Dziś to jedna z najpiękniejszych świątyń w regionie. Taką metamorfozę przeszedł XVIII-wieczny kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kwitajnach, filialna świątynia parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Kalniku.

– Tam była ruina i dopiero pomału etapami pracowaliśmy nad odrestaurowaniem kościoła w Kwitajnach: dach wieży, wieża, dach nad nawą kościoła i część wschodnia elewacji, ściany: południowa i północna, posadzka, malowanie świątyni, zagospodarowanie przestrzenne – wylicza ks. Piotr.

Świątynia w Kwitajnach została wybudowana w latach 1714–1719, a ufundowana była przez hrabinę Eleonorę von Dönhoff, która spoczywa na miejscowym cmentarzu. Ziemie te należały do Dönhoffów aż do 1945 roku. Tuż obok kościoła znajduje się również pałac tej hrabiowskiej rodziny.

Zdaniem ks. Piotra Miśkowicza symboliczne jest to, że budowa kościoła Chrystusa Króla w Kwitajnach w XVIII w. trwała 4 lata, a do obecnego stanu również udało się doprowadzić ją w takim samym czasie. Pierwsze dotacje – gminne i ministerialne – trafiły do Kalnika w 2012 r., część pochodziła z programu „Odnowa wsi”.

– Innej możliwości nie było. Choć parafianie są chętni do pomocy i szczodrzy, to pieniędzy na remont było po prostu za mało – opowiada ks. proboszcz.

Przypomina też swoje zaskoczenie, kiedy dowiedział się, że mieszkańcy sami zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie remontu kościoła.

– To było istotne wsparcie, bo miałem z czego opłacić projekty, zapłacić za nadzór budowlany itp. I za to należy się parafianom wdzięczność – mówi ks. Piotr.

Pierwszy etap remontu świątyni zakończył się w 2013 roku. Tamte roboty kosztowały prawie pół miliona złotych. Prace sfinansowano głównie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dało 350 tys. zł. Resztę dołożyli władze gminy Pasłęk, a także sami mieszkańcy.

– Gdyby nie zaangażowanie i pomoc Pana Piotra Żuchowskiego nie wiem czy udałoby się kościół wyremontować. Dzisiaj Kwitajny stały się rozpoznawalne w całej Polsce. Jak jadę na sympozjum związane z zabytkami czy szkolenia, to nie mówię, że jestem z Kalnika tylko z Kwitajn. Wszyscy wiedzą, gdzie jest ta miejscowość – dodaje ks. Piotr Miśkowicz.

(red./ fot. T. Faraś/ arch. parafii)