Warmia i Mazury

4 W-MBOT otrzymała sztandar

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” to dziewiąta brygada w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 4 października 2020r. na terenie koszar wojskowych przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie.

O godzinie 10:30 na Plac Apelowy wprowadzone zostały pododdziały wojskowe i kompania honorowa. Punktualnie o godzinie 11:00 Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT płk Mirosław BRYŚ złożył meldunek Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Generałowi Dywizji Wiesławowi KUKULE, o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu.

Sztandar ufundowało Społeczeństwo Warmii i Mazur: przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, przyjaciele i żołnierze. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku Pani Agnieszka PASKO oraz wnuk patrona Brygady kpt. Gracjana Klaudiusza FRÓGA ps. „Szczerbiec” Pan Maciej FRÓG.

„Jest to dla nas najwyższy akt zaufania społeczeństwa województwa warmińsko-mazurskiego do Brygady. Jestem pewien, że sztandar oraz proporce rozpoznawcze batalionów, które dziś otrzymujemy będą dla nas, żołnierzy symbolem mocnych więzi łączących wojsko i lokalną społeczność, którą jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mamy strzec, wspierać i chronić przed zagrożeniem” – z wdzięcznością za pomoc w ufundowaniu sztandaru wspomina podczas swojego przemówienia Dowódca Brygady płk Mirosław BRYŚ.

W dalszej części uroczystości nastąpiło odczytanie aktu nadania sztandaru przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura CHOJECKIEGO oraz wbicie gwoździa  honorowych przez gen. dyw. Wiesława Kukułę w imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Obrony Narodowej i kolejno przez przedstawiciela fundatorów sztandaru Bogusława Półtoraka, Marszałka Województwa Gustawa Brzezina, Rodziców Chrzestnych sztandaru, Prezesa Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP  Macieja Kusa.

Poświęcony  sztandar rodzice chrzestni przekazali w ręce gen. dyw. Wiesława KUKUŁY, następnie wręczono go Dowódcy Brygady płk. Mirosławowi BRYSIOWI i przekazano dla pocztu sztandarowego po czym nastąpiło jego prezentacja.

„Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Mijają trzy lata odkąd powstała nasza Brygada. Sztandar jest symbolem tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Z ogromną dumą przyjęliśmy sztandar, który jest darem od społeczeństwa, a od dnia dzisiejszego również symbolem naszej Brygady.” – Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4.W-MBOT

Chwilę później byliśmy świadkami uroczystego wręczenia proporców rozpoznawczych dla sztabu Brygady oraz podległych jej batalionów. Podczas ceremonii terytorialsom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i otaczającym opieką Weteranów walk o Niepodległość RP wręczono medale „Pro Patria” oraz medalami za zasługi na rzecz kombatantów.

Pod koniec uroczystości odczytany został przez gen. dyw. Wiesława Kukułę list ministra Obrony Narodowej. Przemówienie wygłosili również zaproszeni goście. Pan minister Jan Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział „Serdecznie Państwu tej chwili wręczenia sztandaru gratuluje i wyrażam ogromne uznanie Dowództwu i wszystkim Żołnierzom za wszystko co czynią Państwo aby Rzeczpospolita była silna i aby jej obywatele czuli się bezpiecznie”

Uroczystość zakończyła defilada. Dla zainteresowanych, którzy nie mogli być obecni podczas uroczystości była prowadzona transmisja na żywo na kanale Wojska Obrony Terytorialnej.

Link do transmisji: https://youtu.be/8_AtihJABvU

OPIS SZTANDARU

Płat sztandaru ma wymiary 75 x 75 cm i jest wykonany z białej tkaniny z wszytym centralnie krzyżem kawalerskim z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są zgodne z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Prawy bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, która przymocowana jest do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

Na płacie sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca umieszczony jest wizerunek Orła Białego, ustalony Ustawą Sejmu RP z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Głowa zwrócona jest do drzewca. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem a korona, dziób i szpony złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, haftowane są złotym szychem wieńce wawrzynu, z wpisanym w ich pola skrótem numer „4” pochodzący od 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na stronie odwrotnej płata sztandaru wykonanej z identycznego materiału jak strona główna znajduje się pośrodku krzyża kawalerskiego złoty wieniec z liści laurowych. W środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata na białych polach umieszczone są cztery złote wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej. W wieńcach umieszczone zostały następujące symbole:

-Wzór graficzny wieńca wawrzynu z orłem Wojsk Obrony Terytorialnej

-Wzór graficzny wieńca wawrzynu z herbem województwa Warmińsko-Mazurskiego

-Wzór graficzny wieńca wawrzynu z historyczną odznaką

3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

-Wzór graficzny wieńca wawrzynu z odznaką pamiątkową 4W-MBOT

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy umieszczony jest numer jednostki wojskowej „4” wraz ze skróconą nazwą brygady. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Drzewce sztandaru są sporządzone z drewna toczonego. Drzewce są dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym – stożkowate okucie z metalu białego. Na drzewcu umieszczone jest po 7 gwoździ honorowych przypadających na obie strony drzewca (płatu sztandaru). Na grzbiecie drzewca jest umieszczonych 8  gwoździ pamiątkowych.

Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczona na drzewcu poniżej podstawy z orłem, po głównej stronie płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą koloru złotego, taką jak płat sztandaru.

(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej/ fot. Krzysztof Mystkowski, DWOT)

error: Nie kopiuj!!!