Alere – niech ta nazwa urządzenia do badania osób kierujących pod wpływem środków odurzających zapadnie głęboko w pamięć

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie po raz kolejny zatrzymali kierujących pod wpływem środków odurzających. Alere to urządzenie (analizator) do szybkiego badania przesiewowego na zawartość substancji odurzających. Funkcjonariusze chwalą urządzenie, gdyż jest ono szybkie i łatwe w obsłudze.

W piątek 18.01.2019 roku około godziny 19:30 w Biskupcu na drodze krajowej nr 57, policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali kierującego pojazdem vw golf. Uwagę funkcjonariuszy wzbudziły zaparowane szyby w aucie. Kierującym okazał się 23-letni mężczyzna. Policjanci poddali kierującego badaniu na zawartość alkoholu(trzeźwy). Następnie policjanci poddali mieszkańca Biskupca badaniu na zawartość środków odurzających. Urządzenie Alere wskazało, że kierujący znajduje się pod wpływem marihuany. 23-latek przyznał się policjantom, że kilka dni wcześniej palił niedozwoloną substancję. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, przewieźli do szpitala w celu pobrania krwi do analizy oraz sporządzili materiały do sądu.

Kilka dni później (21.01.2019r) ci sami policjanci patrolując tą samą drogę nr 57, około godziny 11:28 zatrzymali do kontroli kierującego seatem cordoba. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach wyszło na jaw, że kierujący nie posiada uprawnień. Mężczyzna stracił je za kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu. Zbadany na zawartość alkoholu mężczyzna okazał się być trzeźwym, jednak stan psychofizyczny kierowcy wzbudził niepokój policjantów, którzy zbadali go specjalistycznym urządzeniem Alere. Jak się okazało 48-letni mieszkaniec gminy Biskupiec znajdował się pod działaniem amfetaminy. Mężczyzna ten przewoził 2 pasażerów znajdujących się pod wpływem alkoholu. Pojazd w tej sytuacji przekazano osobie wskazanej. Natomiast z zatrzymanym policjanci pojechali do szpitala gdzie pobrano od niego krew.

Teraz zatrzymani mężczyźni będą tłumaczyli się przed sadem za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających. Dodatkowo 48 – latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych, za kierowanie pojazdem nie mając do tego wymaganych uprawnień.

Przypomnijmy: kilka dni wcześniej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie zatrzymali kierującego pod wpływem narkotyków. Warto wspomnieć, że to dopiero 7 badanie, a już 3 zatrzymanych kierujących znajdujących pod wpływem środków odurzających.

Odpowiedzialność karna za kierowanie pod wpływem środków odurzających zawarta jest w Art. 178a & 1 pkt 4 kk , który mówi jasno:

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KWP Olsztyn)

https://twitter.co/MediagroupinfoP

https://www.facebook.com/MediaGroupInfo/