Warmia i Mazury

Apel młodzieży w sprawie klimatu

O wprowadzenie m.in. edukacji ekologicznej od przedszkola, odejście od gospodarki opartej na węglu, od używania plastiku i o oczyszczanie jezior apeluje młodzież zrzeszona w Młodzieżowym Sejmiku Klimatycznym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W wydarzeniu on-line udział wzięli uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele samorządu województwa oraz wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Spotkanie zakończyło się wspólnym apelem. Organizatorami Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego były: Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytut Nauk Politycznych UWM. Inicjatorką wydarzenia była dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM.

Młodzieżowy Sejmik Klimatyczny był inicjatywą apolityczną, skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych (oraz ich opiekunów) z województwa warmińsko-mazurskiego. Przedstawiciele szkół mieli możliwość wygłoszenia referatu lub przedstawienia swojej prezentacji.

Wydarzenie otworzyła Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa, a prowadziła je dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM oraz radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Na pytanie, co można zrobić dla ochrony klimatu, odpowiadał dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, w swoim wystąpieniu „Czekać i narzekać czy działać – co można zrobić dla klimatu”. Z kolei z wystąpienia Bogdana Meiny, dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, uczestnicy dowiedzieli się, jakie działania dla ochrony środowiska podejmuje samorząd województwa.

Zmiana klimatu wywołuje zjawiska naturalne, które coraz częściej zagrażają ludzkiej egzystencjimówiła podczas spotkania Bernadeta Hordejuk. – Dlatego konieczne jest podjęcie działań zarówno w skali samorządu jak  i państwa. Młodzieżowy Sejmik Klimatyczny  to wydarzenie wpisujące się w te działania. Z wielkim uznaniem podchodzę do wszelkich inicjatyw młodzieżowych związanych z ochroną klimatu. Podziwiam młodzieńczą odwagę do głośnego wyrażania swoich myśli, organizowania protestów i ekspresji swojego sprzeciwu wobec degradacji środowiska naturalnego.  Wnioski jakie  podjęto podczas spotkania wskazują, że młodzież ma bardzo ciekawe pomysły na ochronę środowiska. Cieszę się, że mamy tak odpowiedzialną młodzież. W końcu to oni przejmą po nas kiedyś pałeczkę.

W drugiej części głos zabrała młodzież ze szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego z: Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie, Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach, Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, Zespołu Szkół im. C.K. Mrongowiusza w Olsztynku, Zespołu Szkół w Biskupcu, Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie oraz V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Uczniowie przedstawili wiele działań i pomysłów na to, jak można chronić środowisko w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim.

Obrady zakończyły się sformułowaniem postulatów młodzieży. Przysłuchiwały się im prof. dr hab. Jarina Turczyn – dyrektor Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska oraz prof. dr hab. Oksana Juriniec z tegoż uniwersytetu, które przebywają na stażu naukowym w INP UWM.
Treść apelu młodzieży:
„My, młodzież szkół ponadpodstawowych uczestnicy Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego w Olsztynie 8 października 2021 r. świadomi występujących zagrożeń dla klimatu apelujemy o:
– prowadzenie edukacji ekologicznej od przedszkola;
– odejście od gospodarki opartej na węglu;
– dywersyfikację źródeł energii;
– restrukturyzację przemysłu;
– odejście od używania plastiku;
– zamianę tam gdzie to możliwe transportu na rowery;
– wprowadzenie dnia bez samochodu na terenie każdej gminy, powiatu i naszego województwa;
– wprowadzenie stacji ładowania dla samochodów elektrycznych;
– dofinansowanie wymiany pieców „kopciuchów” na inne źródła ekologicznej energii;
– wprowadzenie kompostowników miejskich;
– zorganizowanie wojewódzkiego konkursu „klimatycznego”, by propagować edukację o zagrożeniach klimatycznych i sposobach ratowania Ziemi;
– zwiększenie edukacji ekologicznej w szkołach;
– utworzenie parku narodowego w województwie warmińsko-mazurskim;
– przygotowanie cyklu akcji informacyjnych przez władze gmin, powiatów i województwa o tym co każdy mieszkaniec może zrobić dla ochrony planety;
– zwiększenie liczby pojemników na odpady na terenach wiejskich i miejskich;
– oczyszczanie jezior;
– popularyzację wśród mieszkańców województwa akcji sadzenia drzew i lasów, w tym zachęcanie młodzieży szkolnej do udziału w tych akcjach;
– przyjęcie przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwały antysmogowej;
– kontynowanie pracy Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!