ASF – kolejne ogniska choroby

Wojewoda warmińsko – mazurski wydał rozporządzenie, które wprowadza w trzech powiatach naszego województwa strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń. Są to powiaty: ostródzki, elbląski i braniewski. Decyzja zapadła po wykryciu ognisk tej choroby w dwóch miejscowościach: Rogajnach i Nowym Cieszynie – obie znajdują się w gminie Pasłęk.

40 ognisko w 2019 r. stwierdzono 16 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 209 świń, położonym w gminie Pasłęk, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

41 Ognisko w 2019 r. stwierdzono 16 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w gminie Pasłęk, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Obszar zapowietrzony wyznaczany jest  w promieniu 3 kilometrów od ognisk ASF, a zagrożony to 10 kilometrów. W tym przypadku obejmuje on część powiatu ostródzkiego, gminy Morąg.

Wprowadzenie tych stref oznacza dla rolników, hodowców i handlarzy całkowity zakaz wywozu i wwozu świń na obszarze wyznaczonym przez rozporządzenie wojewody i w ściśle określonych terminach. Jest to konieczne, ponieważ wirus ASF przenosi się łatwo i nie ma na niego lekarstwa.

(red.)