Badania przesiewowe diabetyków ze wsparciem

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Gminne w Morągu od wielu lat działa w interesie swoich członków i osób chorych na cukrzycę. Obecnie koło liczy 180 członków – głównie z terenu miasta i gminy Morąg oraz gminy Miłakowo i Małdyty. Podczas wielu imprez w naszym mieście prowadzą bezpłatne badania przesiewowe poziomu cukru i ciśnienia. Tak też było podczas tegorocznych Dni Morąga, gdzie do badań zachęcali nie tylko przedstawiciele morąskiego koła i poradni diabetologicznej Urszula Tomkowiak, ale również dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Elżbieta Gelert.

Koło Diabetyków zaprasza zainteresowanych tą jedną z najpoważniejszych chorób społecznych w każdy poniedziałek od godziny 9.00 do godz.13.00 do morąskiego ratusza, gdzie pełni stałe dyżury.

 – Informacje o działalności i aktualnościach można także znaleźć na stronie internetowej Koła Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu, Koło Diabetyków w Morągu dba o integracje środowiska chorych na cukrzycę, organizuje w ciągu roku cykl spotkań i prelekcji edukacyjnych z zakresu wiedzy diabetologicznej i zakresu innych chorób. Osoby chore na cukrzycę, ich opiekunowie a także inni zainteresowani na spotkaniach w Ratuszu zapoznają się z problemami tej przewlekłej i nieuleczalnej choroby, z możliwościami rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych, i czynników ryzyka cukrzycy, jak zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną – mówi Małgorzata Jaśkowiak, prezes Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu Koło Diabetyków w Morągu.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu ściśle współpracuje z różnymi środowiskami medycznymi. m.in. spotkania odbywają się z lekarzem ds. diabetologii , dietetykami i innymi lekarzami oraz przedstawicielami szpitali głównie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– Mamy bardzo szeroką gamę programów prozdrowotnych. Realizujemy programy profilaktyczne. Przynajmniej raz na kwartał przyjeżdżamy do morąskich diabetyków, żeby podzielić się z nimi tym, co jest najnowsze. Najnowsze trendy w medycynie, a w szczególności dotyczące właśnie diabetyków – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Elblągu.

Jak dołączyć do stowarzyszenia?
Wystarczy dostarczyć do biura orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza o chorobie cukrzycowej.

Kolejne terminy spotkań edukacyjnych w 2019 roku: 2 września 2019 r. , 28 października 2019 r. Wszystkie odbędą się w sali konferencyjnej morąskiego ratusza, o godzinie 11:00.

(red./fot. dw)