Warmia i Mazury

Bądź widoczny i bezpieczny – noś odblaski !

Szybko zapadający zmrok, może stwarzać zagrożenie szczególnie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o elementach odblaskowych, które mogą uratować zdrowie a nawet ludzkie życie.

Czas jesieni to również czas szybko zapadającego zmroku, opadów deszczu, mgły oraz mokrej i śliskiej nawierzchni dróg, często spowodowanej opadającymi z drzew liśćmi. Te wszystkie czynniki wpływają również na fakt, że piesi staja się słabo widoczni dla kierowców.

Pieszy ale również kierujący rowerem, hulajnogą elektryczną czy osoba poruszająca się innym urządzeniem transportu osobistego, bądź urządzeniem wspomagającym ruch – to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Dlaczego? ponieważ nie chronią go żadne dodatkowe elementy takie jak na przykład karoseria pojazdu.

Elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dla porównania, pieszego bez odblasków kierowca jest w stanie zauważyć dopiero z odległości około 20-40 metrów. Taki dystans jest za mały na reakcję kierowcy. Jeśli kierujący pojazdem porusza się z prędkością 90 km/h to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu około 1 sekundy i nie ma szans na dostrzeżenie pieszego na swojej drodze.

Odblaski po zmroku oraz poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe, a mówi o tym art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

,,Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (…)’’

Chociaż przepisy nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to warto rozważyć ich posiadanie również spacerując ulicami miasta.

Bądź widoczny i bezpieczny – noś odblaski !

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!