AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Bezpieczna droga do szkoły

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/2021 uczniowie wracają do szkół. Po długiej przerwie, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu kołowego i pieszego.

Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowują się do powrotu dzieci i  młodzieży do szkół. W ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W  przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać i uświadamiać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Rodzicu, opiekunie:

dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,

zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,

ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,

wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza,

zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,

ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!