Warmia i Mazury

„Bezpieczne Wakacje 2020” na Warmii i Mazurach

Tydzień temu zakończyły się wakacje. Dla jednych był to czas wypoczynku, dla policjantów – jak co roku – czas intensywnych działań w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2020”. Pora na podsumowanie tegorocznej pracy warmińsko-mazurskich funkcjonariuszy.

W tym roku sezon wakacyjny zapisał się w historii jako zupełnie inny od tego, który do tej pory znaliśmy. Ze względu na stan epidemii choroby COVID-19 podczas tegorocznych wakacji należało zachować szczególny reżim sanitarny. Policjanci, którzy co roku podczas przerwy letniej dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, turystów i  mieszkańców regionu, musieli dostosować swoje działania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Wszystkie działania profilaktyczne podejmowane przez funkcjonariuszy prowadzone były z ogromną rozwagą i zachowaniem wszystkich zasad ukierunkowanych na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mimo wielu obostrzeń, policjanci skutecznie realizowali swoje zadania, które jak co roku polegały m.in. na kontrolach obozów harcerskich jak i spotkaniach profilaktycznych z uczestnikami innych form wypoczynku zorganizowanego. Dbali też o  bezpieczeństwo na drogach oraz wodach Warmii i Mazur.

Dzieci i młodzież pod czujnym okiem

Podczas sezonu wakacyjnego warmińsko- mazurscy policjanci objęli nadzorem blisko siedemdziesiąt obozów harcerskich. W ramach podejmowanych działań prowadzili wizytacje na terenie takich jednostek, których celem było wyeliminowanie zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo ich uczestników. Do wspólnego działania włączyli się także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Stacji Epidemiologicznych. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy funkcjonariusze przeprowadzili prawie 220 spotkań z dziećmi na koloniach, półkoloniach czy obozach sportowych. Celem tych spotkań było promowanie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku.

Oprócz działań typowo profilaktycznych, funkcjonariusze kontrolowali także m.in. dzikie kąpieliska i miejsca objęte zakazem kąpieli, szczególnym nadzorem objęto też miejsca grupowania się młodzieży, rejony klubów i lokali rozrywkowych. Podczas wakacji policjanci skontrolowali 3345 miejsc sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem respektowania zakazu ich sprzedaży osobom nieletnim.

Wakacje na wodach

Warmia i Mazury słyną ze swoich walorów przyrodniczych. Nasza „ kraina tysiąca jezior” przyciąga co roku rzesze turystów, którzy korzystają z uroków natury. Przez cały sezon o bezpieczeństwo na wodach regionu dbają policjanci. Reagują na wykroczenia, kontrolują stan trzeźwości sterników łodzi. Sezon żeglugowy obejmujący okres od 1 maja do 30 września nadal trwa. Tylko do początku września policjanci interweniowali na obszarach wodnych ponad 700 razy, w tym czasie wylegitymowano 1800 osób. Funkcjonariusze ujawnili ponad tysiąc wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali blisko czterdziestu nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 21 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających. Niestety w czasie tegorocznych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 19 osób.

Wakacje na drogach

Policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczne podróże na drogach Warmii i Mazur. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy skontrolowali blisko 46 tysięcy pojazdów w tym 546 autobusów i prawie 1500 motocykli. Powodem blisko 16 600 kontroli drogowych było przekroczenie prędkości. Od 26 czerwca do 31 sierpnia na drogach regionu doszło do 265 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób, a 307 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu z 2019 roku odnotowano spadek liczby wypadków (o13), ofiar śmiertelnych (o 5) oraz rannych (o 58). Podczas wakacji 2020 policjanci ujawnili 833 kierujących znajdujących się pod wpływem działania alkoholu.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!