AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Biblioteka na wakacje – druga odsłona

Polecamy „Bibliotekę na wakacje – drugą odsłonę” czyli wspólną akcję Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu i portalu mediagroupinfo.eu. W jej ramach na portalu mediagroupinfo.eu na początku sierpnia pojawiają się recenzje zbiorów dostępnych do wypożyczenia w morąskiej bibliotece, które można wypożyczyć na wakacje. Polecają je pracownicy biblioteki oraz autorzy książek.

Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Morąg w każdym wieku, a także przybliżenie czytelnikom konkretnych woluminów, audiobooków, filmów, gier…

Serdecznie zapraszamy do śledzenia portalu mediagroupinfo.eu i do odwiedzania biblioteki, gdzie można wypożyczyć polecane pozycje.

Czytelnia dla Dorosłych

„Skandal. Ewenement Molesty” / Bartosz Paduch

 „Weź głęboki oddech i wróć do tych dni…”  – ten cytat z utworu grupy „Molesta” przyświeca filmowi dokumentalnego o niej. Obraz znakomicie przedstawia klimat blokowiska lat dziewięćdziesiątych – a to właśnie w tym okresie i takiej scenerii powstawał zespół, który stał się ikoną rodzimego hip-hopu.

Film opowiada zarówno o początkach kariery raperów, którzy błyskawicznie i nieoczekiwanie zyskali ogromną popularność, a ich teksty stały się głosem młodego pokolenia, jak i o tym, jak radzą sobie oni dzisiaj na rynku muzycznym oraz w życiu prywatnym.

„Skandal. Ewenement Molesty” to pozycja obowiązkowa dla fanów polskiej sceny hip-hopowej, jak również solidny dokument do obejrzenia dla każdego, kto chciałby bliżej poznać tę kulturę i przypomnieć sobie atmosferę Polski tuż po transformacji ustrojowej.

Osobom, które chciałyby zanurzyć się bardziej w klimacie filmu, polecamy również płytę Molesty „Ewenement” – ją również można wypożyczyć w Czytelni dla Dorosłych.

Milena Oziębło, pracownik Czytelni dla Dorosłych

„On ma depresję: dlaczego mężczyzna, którego kochasz, staje się nie do zniesienia” / David B. Wexler

„On ma depresję: dlaczego mężczyzna, którego kochasz, staje się nie do zniesienia” napisana przez Davida B. Wexlera jest rewelacyjną i obowiązkową lekturą dla kobiet, które nie potrafią poradzić sobie z emocjami partnera. W książce znajdziemy zarówno sposoby rozpoznawania stanów depresyjnych, jak i mamy możliwość odkryć złoty środek, który pozwoli na nowo poczuć radość życia zarówno mężczyźnie jak i wybrance. Depresja ukochanej osoby odbija się nie tylko na nim samym, ale uderza również w całą rodzinę. Warto sięgnąć po pomoc, gdy nie jest za późno.

Joanna Heymann, pracownik Czytelni dla Dorosłych

„Papua” / Grzegorz Rejchtman

Gra planszowa / „Papua” to gra o mechanice układanki autora słynnej już planszówki „Ubongo”. Trzy poziomy trudności pozwalają dostosowywać rozgrywkę do wieku i umiejętności gracza. W „Papuę” może grać od 2 do 4 osób; gra odpowiednia jest również dla dzieci – z przyswojeniem zasad powinien poradzić sobie już ośmiolatek.

Rozgrywka polega na tworzeniu mostów pomiędzy egzotycznymi wyspami, przy czym, aby wykonać zadanie poprawnie, trzeba nieco pogimnastykować szare komórki… Punkty zwycięstwa zgarnia osoba, która najszybciej będzie wykonywać te karkołomne zadania.

Łatwe, a jednocześnie gwarantujące emocjonującą rozgrywkę zasady, a także estetyka wykonania sprawiają, że „Papua” to planszówka, w którą po prostu trzeba zagrać w te wakacje!

Milena Oziębło, pracownik Czytelni dla Dorosłych

Oddział dla Dzieci

 „Chłopiec i wilk” / reżyseria: Adrià Garcia

W ramach wakacyjnego relaksu z dobrym filmem polecamy pełną ciepła i humoru opowieść familijną. „Hugo wyjeżdża na wakacje do babci Sary. Starsza pani mieszka samotnie w domu nad brzegiem morza, a jej największym marzeniem jest zorganizowanie hucznego przyjęcia, na które stawi się cała rodzina. Kiedy na miejsce zaczynają przybywać kolejni goście, Sara opowiada im niezwykłą historię. Według niej – w dzień swoich 80-tych urodzin – zostanie porwana przez… wilka. Ma to być część umowy, którą ona i zwierzę zawarli wiele lat temu. Dla dorosłych cała opowieść to oczywiście tylko legenda wymyślona przez staruszkę. Jednak dzieci wierzą w każde słowo Sary i są gotowe do rozpoczęcia wielkiej i tajemniczej przygody. Wszystko po to, by powstrzymać wilka i ocalić ukochaną babcię.” – opis dystrybutora

To pewne – „Chłopiec i wilk” poruszy i zachwyci widzów w każdym wieku.

Gorąco zachęcam do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci! – Roksana Czarnecka

 „Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie” / Michał Rusinek

Czas wakacji biegnie jak szalony. Chcielibyście w końcu udać się w pasjonującą podróż, lecz zastanawiacie się gdzie się udać? Możliwości jest tak wiele! Hawana, Las Vegas, Oslo? Te i wiele innych miast chciałoby się zwiedzić najlepiej w jednym czasie, jednak rzadko ma się ku temu sposobność. Na szczęście Michał i Joanna Rusinek oraz ich „Kefir w Kairze” to recepta na pasjonujące zwiedzanie świata z książką…

„Bez względu na to, ile masz lat,

już czas, by zacząć zwiedzać świat.

Na podróż nie masz forsy? Czasu?

Wystarczy spojrzeć do atlasu

albo zakręcić raz globusem,

a wtedy pomkniesz jednym susem

do Azji albo do Afryki –

nie martwiąc się upałem dzikim.

Umówmy się, że na trzy-cztery

Skoczysz do którejś z dwóch Ameryk.

Przebiegniesz truchtem Europę,

W Australii też postawisz stopę.

Zapytasz: „Czy to się tak da?”

Odpowiedź zna książeczka ta.”

Zapraszamy do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci – Roksana Czarnecka

„Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę” / Grzegorz Kasdepke

Świetna książka dla najmłodszych, w której znajdziemy mnóstwo błyskotliwego i inteligentnego humoru. Jeśli dodatkowo jesteście wielbicielami kotów – sukces udanej lektury murowany! Książka przedstawia niezwykle ciekawe przygody kota Dzbanka i mieszkańców pewnej warszawskiej kamiennicy. Rewelacyjna fabuła i wiele radosnych momentów, które sprawiają, że wspólne czytanie stanie się wielką przyjemnością.

Gorąco zachęcam do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci! – Roksana Czarnecka

Wypożyczalnia dla Dorosłych

 „Slapstick, albo nigdy więcej samotności” / Kurt Vonnegut

„Slapstick….” to już ósma powieść w dorobku amerykańskiego pisarza. W tej bardzo osobistej książce autor kreuje niesamowity świat, w którym to Stany Zjednoczone już nie istnieją, a ludność została zdziesiątkowana przez tajemniczą Albańską Grypę i Zieloną Śmierć. Bohaterem tego postapokaliptycznego uniwersum jest ostatni prezydent, który zamiast poszukiwać ocalałych snuje ponure refleksje nad swoją przeszłością. Wspomina czasy, gdy on i jego bliźniaczka Eliza zostali odrzuceni przez rodziców jako potwory, okres studiów medycznych i kariery politycznej – wszystko przez pryzmat relacji rodzinnych. Ta wielopłaszczyznowa powieść wydaje się również być ukłonem dla zmarłej przedwcześnie siostry pisarza – powieściowa Eliza to jej odpowiednik.

Anna Rynkiewicz-Białek, pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych

„Tarot i koronkowe serwetki” / Marzena Wójcik

 „Tarot i koronkowe serwetki” Marzeny Wójcik to opowieść o dwóch kobietach tak skrajnie różnych jak tylko można to sobie wyobrazić. Różnią się nie tylko wiekiem, sytuacją rodzinną i zawodową, statusem materialnym, ale także, a może przede wszystkim poglądami, zainteresowaniami, życiowymi celami i wszystkim co jest z tym związane. Jedna z nich jest samotną pięćdziesięcioletnią kobietą, która pracuje w sklepie i aby dorobić do skromnej pensji kasjerki robi na szydełku koronkowe serwetki, które następnie sprzedaje na miejskim targowisku. Druga z bohaterek ma niespełna trzydzieści lat, zajmuje się rozkładaniem kart tarota, jest znana w miasteczku, w którym obie mieszkają z ekstrawaganckiego sposobu ubierania się i zachowania. Kobiety pewnym zbiegiem okoliczności poznają się, a następnie rozwija się pomiędzy nimi specyficzna więź. Nie jest to zwyczajna kobieca przyjaźń, raczej relacja pomiędzy dwiema spragnionymi akceptacji i miłości duszami.

Książka opowiada o roku z życia obu kobiet, podczas którego się poznają i z mieszanymi uczuciami, przeglądając się w oczach tej drugiej zmieniają podejście do siebie nawzajem, a ostatecznie, co bardziej istotne do samych siebie.

Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku i chociaż na kartach książki ani razu nie pada jego nazwa, każdy mieszkaniec Morąga dopatrzy się wielu podobieństw do naszego miasta. Napisałam „naszego miasta”, gdyż ja też jestem morążanką, a jednocześnie autorką opisywanej powieści.

„Tarot i koronkowe serwetki” jest moją pierwszą książką, którą skończyłam i samodzielnie wydałam, jest ona jednocześnie realizacją mojego wielkiego marzenia. Do napisania jej dojrzewałam wiele lat, zbierając życiowe doświadczenie i odwagę.

Jako autorce trudno jest mi oceniać jej wartość, pisać o tym jak bardzo jest ciekawa lub wciągająca. Chciałabym, aby zrobili to moi czytelnicy. Napisałam ją najlepiej jak potrafiłam w tamtym czasie. Obecnie, być może zmieniłabym niektóre zdania i słowa, ale samą historię pozostawiłabym nienaruszoną.

Moją intencją było napisanie książki o życiu, w której wielu czytelników dostrzeże własne radości i kłopoty. Jest to jednocześnie opowieść o marzeniach i przede wszystkim o rodzącej się odwadze do dokonania życiowych zmian.

Polecam. Marzena Wójcik, autorka.

 „Jaskółki z Czarnobyla” / Morgan Audic

Jaskółki z Czarnobyla to dość nietypowy, oryginalny kryminał z motywem ornitologicznym. Czyż można wyobrazić sobie lepsze tło wydarzeń niż mroczna, tajemnicza zona w obrębie wybuchu reaktora jądrowego, która budzi ciekawość i fascynację wielu ludzi, a dla jej byłych mieszkańców jest miejscem tragicznych wspomnień? Chyba nie. Audic osadził fabułę swojej książki mniej więcej 30 lat po katastrofie, kiedy przez Prypeć nadal przewijają się tłumy turystów żądnych mocniejszych wrażeń. Podczas jednej z takich wycieczek turyści natrafiają na zmasakrowane zwłoki, na scenę wkraczają ukraińscy policjanci Melnyk i Nowak. Od tego momentu nic już nie będzie oczywiste ani logiczne. A im więcej pytań będzie się pojawiać, tym mniej będzie na nie odpowiedzi.

Anna Rynkiewicz-Białek, pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych

error: Nie kopiuj!!!