AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Biblioteka na wakacje – zachęcamy do czytania

Tym razem polecamy „Bibliotekę na wakacje – zachęcamy do czytania” czyli wspólną akcję Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu i portalu mediagroupinfo.eu. W jej ramach na portalu mediagroupinfo.eu na początku lipca i sierpnia pojawiają się recenzje zbiorów dostępnych do wypożyczenia w morąskiej bibliotece, które można wypożyczyć na wakacje. Polecają je pracownicy biblioteki oraz autorzy książek.

Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Morąg w każdym wieku, a także przybliżenie czytelnikom konkretnych woluminów, audiobooków, filmów, gier…

Serdecznie zapraszamy do śledzenia portalu mediagroupinfo.eu i do odwiedzania biblioteki, gdzie można wypożyczyć polecane pozycje.

Czytelnia dla Dorosłych

„Sagrada” / Wydawnictwo Fox Games

Gra planszowa / „Sagrada” to piękna, kolorowa planszówka, której polska wersja ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Fox Games.

„Sagrada” to starannie wykonana gra rodzinna o przystępnych zasadach, w której głównym celem jest budowanie witraży w taki sposób, aby finalnie zdobyć za to jak najwięcej punktów.

Gra przeznaczona jest dla od 1 do 4 osób w wieku od 13 lat. Przyciągające wzrok elementy, przystępne zasady i optymalny średni czas trwania rozgrywki wynoszący 15-35 minut sprawiają, że gra jest  zdecydowanie warta wypróbowania w wakacje. Warto dodać, że „Sagrada” zajmuje obecnie 10. miejsce wśród gier abstrakcyjnych oraz 24. w kategorii familijnych w światowym rankingu Board Game Geek.

Milena Oziębło, pracownik Czytelni dla Dorosłych

 „Wędkarstwo i ryby” / Adam Tański

Serdecznie polecam tę książkę zarówno początkującym wędkarzom, jak i zapalonym koneserom tego kunsztu. Znajdują się w niej super zdjęcia, przejrzyste opisy oraz wiele ciekawostek zarówno o samych rybach, ich życiu i zwyczajach, jak i metodach oraz technikach połowów z uwzględnieniem sposobów nęcenia. Książka pobudza wyobraźnię, pozwala nabyć wiedzę oraz świadomość dotyczącą życia w wodzie i panujących tam warunków.

Joanna Heymann, pracownik Czytelni dla Dorosłych

„Pojedynek na głosy” / scenariusz: Rosanne Flynn, Rachel Tunnard, reżyseria: Peter Cattaneo

Komedia / Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że „piosenka jest dobra na wszystko”. Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate (Kristin Scott Thomas) oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek. Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania. Źródło opisu: Filmweb.pl

Oddział dla Dzieci

 „Wianus” / Lech Kostrzewa

Chciałbym czytelnikom z Morąga, tym najmłodszym, ale i starszym, po prostu wszystkim, przedstawić moją książkę pt. „Wianus”. Ta książka jest dla wszystkich. Przynajmniej mnie, autorowi, tak się wydaje.

Opisuję kilka miesięcy życia małego chłopca Ignasia. Ma on sześć lat, jest ciężko chory, porusza się na wózku. Żyje w biednej rodzinie w kamienicy, w której mieszkają inne biedne rodziny. Ale jego życie jest ciekawe. Przeżywa wiele fajnych przygód. Ignaś nie martwi się swoją chorobą. Zajmuje go co innego: sprawy rówieśników, którym chce pomagać, bawić się z nimi, brać udział w ich rywalizacjach. Życie codzienne małego Ignasia toczy się  na podwórku. Ale równolegle chłopiec przeżywa inne życie, w które przenosi go w snach skrzat Wianus. To życie w świecie, który istniał w dawnych, dawnych czasach. Tam Ignaś jest zdrowy, silny, dokonuje odważnych czynów.

Dlaczego Ignaś przenosi się w snach w inny świat? I dlaczego potrzebna jest mu przyjaźń z Wianusem? Przekonacie się, gdy przeczytacie książkę. Od początku do końca. Gdyż zakończenie powie Wam, co stało się naprawdę. Bo ta historia nie jest tak do końca wymyślona.

Poleca autor książki – Lech Kostrzewa

Ps. Kilka słów o sobie. Jestem Morążaninem z wyboru. Przyjeżdżam tu od dzieciństwa. Część każdego roku spędzam w Morągu mieszkając przy ul. Warmińskiej. Morąg to moje miejsce do życia, odpoczynku i przyjaźni ze wszystkimi, których znam od lat. Dlatego jestem zaszczycony, że Wam, Czytelnicy z Morąga, mogę napisać o mojej książce.

„Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła” / Barbara Supeł

W ramach wakacyjnego relaksu z książką serdecznie polecam nietuzinkową propozycję znanej i lubianej autorki – Barbary Supeł. Niezwykle inspirujące opowiadania, które wyśmienicie nadadzą się do wspólnego czytania z dzieckiem. Każda historia przekazuje nam życiową prawdę, że „niemożliwe nie istnieje”, wystarczą tylko odrobina chęci i marzenia, które aby spełnić, nie trzeba zawsze iść utartymi schematami.

W każdym opowiadaniu poznajemy innego bohatera, na przykład mola, który nie lubił poliestru i wraz z babcią Anielką otworzył sklep „Wełniane Eldorado”.  Spotkamy tu również pluskwę, która została szpiegiem, a także m.in. pchłę, która przeprowadziła się z kundelka na owczarka podhalańskiego. Historie insektów pokazane w fajny i wesoły sposób z pewnością spodobają się wielu z Was.

Gorąco zachęcam do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci! – Roksana Czarnecka          

„Roller Girl. Dziewczyna z pasją” / Victoria Jamieson

Lekki i przyjemny komiks, w sam raz na wakacyjne spotkanie z dobrą książką.

Cytując wydawcę: „”Roller Girl” autorstwa Victorii Jamieson to bestsellerowa, entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i czytelników na całym świecie powieść graficzna dla dzieci. Książka uzyskała status wielokrotnego bestsellera New York Times i została wyróżniona licznymi nagrodami literackimi, w tym prestiżową nagrodą Newbery Honor.

12-letnia Astrid wraz z przyjaciółką Nicole ogląda fascynujące kobiece zawody wrotkarskie Roller Derby. Astrid chce spróbować swoich sił w tym sporcie i zapisuje się na letni obóz. Nie wie jeszcze, że nowa pasja kosztować ją będzie nie tylko mnóstwo pracy, ale także podda próbie przyjaźń z Nicole. Przed Astrid trudny czas pełen wyzwań, który wywróci jej świat do góry nogami i sprawi, że będzie musiała odnaleźć w nim siebie na nowo.

Zabawna i mądra historia o przełamywaniu własnych słabości, sile przyjaźni, relacjach i wartościach.

Zapraszamy do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci – Roksana Czarnecka

Wypożyczalnia dla Dorosłych

 „Terapia” / Sebastian Fitzek

„Terapia” to jeden lepszych thrillerów psychologicznych, jakie ostatnio czytałam. Fitzek, mimo wykształcenia stricte prawniczego, genialnie radzi sobie również w dziedzinie psychologii, psychiatrii czy też medycyny. Z tego połączenia powstał niezwykle wciągający, powodujący ciarki na plecach i wzbudzający wewnętrzny niepokój thriller o  przeniesionym zespole Münchausena, schizofrenii, ludzkich ułomnościach, zaginięciu i mrocznych tajemnicach. Fitzek zagłębia się w umysły bohaterów i dogłębnie je infiltruje. Ich poczynania i motywy nimi kierujące poddaje szczegółowej analizie, a  wnioski, do których sugestywnie Cię prowadzi, spowodują drogi Czytelniku, że zaczniesz się zastanawiać czy sam nie potrzebujesz terapii.

„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” / Genki Kawamura

Powieść Kawamury to dowcipna i jednocześnie wzruszająca opowieść o stracie i pojednaniu. To zarazem historia podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co naprawdę liczy się w życiu. Książka ta to powiastka epistolarna z gatunku realizmu magicznego, zawierająca liczne odwołania do motywu faustowskiego, mająca również cechy powieści filozoficznej. Mamy tutaj do czynienia z narracją pierwszoosobową – główny bohater pisze tajemniczy list, będący trzonem całej historii. Rzeczy, które w nim opisuje, to wydarzenia z pogranicza jawy i snu, wspomnienia przefiltrowane doświadczaniem nieubłagalnie przemijającego czasu.

Pewnego dnia wiodący spokojne życie trzydziestoletni listonosz, dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory, a jego dni są policzone.  Wtedy to zjawia się u niego diabeł we własnej osobie,  i oferuje mu pakt – za każdy dzień przedłużonego życia, świat zostanie pozbawiony jakiegoś desygnatu. Oczywiście to diabeł decyduje, co będzie znikać ze świata i aby nie było zbyt łatwo, na pierwszy ogień idą telefony, potem filmy i zegarki – wszystko, bez czego nie wyobrażamy sobie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Nieprawdopodobna, metafizyczna przygoda, w którą zabiera nas Kawamura, stanowi punkt wyjścia do głębszej refleksji na temat przemijania, bytu i celowości istnienia.

„Ewangelia według węgorza” / Patrik Svensson

„Ewangelia według węgorza’’ Patrika Svenssona to zaskakujący debiut, który zdążył już zachwycić czytelników i krytyków na całym świecie. Nie dziwie się, bo jest to bardzo oryginalna i wyjątkowa książka, która skrywa w sobie wiele przesłań i metafor, a po jej lekturze i ja przyklaskuję tym zachwytom. Książka to połączenie wspomnień Svenssona z jego dzieciństwa i dorastania  z historią i cyklem rozwojowym węgorza.  Jako społeczeństwo mamy wyjątkową zdolność do przypisywania znaczenia nawet najmniejszym elementom przyrody i używania ich jako symboli, zdarza się również, że w obawie przed pechem czy złymi czarami tępimy je na wielką skalę. Taki los spotkał także węgorza, który w tej książce jest zarówno tłem, jaki głównym bohaterem opowieści.

“Ewangelia według węgorza” to książka nietypowa, stawiająca wiele pytań i dająca jeszcze mniej odpowiedzi. To również filozoficzno-fabularna podróż, której głównym źródłem, motywem i celem jest samo życie.

Anna Rynkiewicz-Białek, pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych

(red.)

error: Nie kopiuj!!!