AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Biblioteka na weekend – edycja wiosenna

Dzisiaj kolejna odsłona już wiosennej edycji wspólnej akcji portalu mediagroupinfo.eu  i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu pod nazwą “Biblioteka na weekend”.

Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Morąg: najmłodszych, młodych i tych dojrzałych. Kolejnym celem jest przybliżenie czytelnikom konkretnych woluminów, audiobooków, filmów, gier. W każdy piątek na portalu pojawiać się będą recenzje: książek, audiobooków, filmów, gier.

Czytelnia dla Dorosłych

„Skandal w hrabstwie Yuba” / scenariusz: Amanda Idoko

Komedia kryminalna / Sue Buttons przyłapuje męża na zdradzie, przez co zszokowany mężczyzna umiera na jej oczach na atak serca. Sue, nie zastanawiając się zbyt długo, ukrywa jego ciało, po czym udaje się na komisariat policji i zgłasza zaginięcie. Żądne sensacji media zaczynają interesować się kobietą, przez co staje się ona lokalną celebrytką. Z upływem czasu, spirala kłamstw, w które uwikłana jest Sue coraz bardziej się napędza, co wywraca życie spokojengo miasteczka do góry nogami…

Oddział dla Dzieci

„Pax” / Sara Pennypacker ; ilustracje Jon Klassen ; przełożyła Dorota Dziewońska

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.

Z jednej strony w powieści pokazana jest wędrówka i wewnętrzna walka chłopca z podjętymi decyzjami i tęsknotą, a z drugiej podobną opowieść słyszymy z ust Paxa, który próbuje nauczyć się żyć i przetrwać w dzikim lesie. Mimo że nie zna dobrze świata zwierząt, odkrywa życie na nowo ? mając jednak cały czas nadzieję, że jeszcze kiedyś spotka Petera.

Czy ich drogi się połączą? Czy uda im się odnaleźć w czasie wojny? Czy Pax będzie miał żal do Petera za to, że go porzucił? Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Pax” to wspaniała powieść dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jest to pozycja mądra, dająca do myślenia, która uczy przyjaźni, odpowiedzialności, szacunku do zwierząt, ale zarazem mówi o poszukiwaniu pokoju na świecie. Książka mimo poważnego tematu, jaki porusza i trudnych czasach, w jakich się rozgrywa, jest pełna nadziei i refleksji, nadając się tym samym dla dzieci w każdym wieku.

Wypożycz w Oddziale dla Dzieci!

Wypożyczalnia dla Dorosłych

„Chciałbym nigdy cię nie poznać” / Wiktor Krajewski

„Chciałbym nigdy cię nie poznać” to książka opowiadająca o relacjach dziecka z babcią, a napisana została z perspektywy dorosłego mężczyzny, któremu głęboko w sercu siedzi zadra – wciąż i na nowo dająca o sobie znać. Co narrator zarzuca swojej ukochanej babci, z którą połączyła go niezwykle silna więź? Wielką rysę na wizerunku pani Zofii spowodowało to, że nie dotrzymała obietnicy – obietnicy złożonej w dobrej wierze małemu chłopcu, który był zaniepokojony, że kiedyś jej zabraknie. Obiecała dziecku, że nie umrze, a pustka, która pojawiła się w życiu narratora po śmierci babci, sprawiła, że przelewa on na papier przepełnione goryczą myśli. „Chciałbym nigdy cię nie poznać” – to swego rodzaju pamiętnik z wpisami, które przedstawiają historie z wielu etapów życia autora. Wiktorowi Krajewskiemu udał się dość niezwykły zabieg, a mianowicie uchwycił między wersami coś, co odczuwa każdy po stracie bliskiej osoby – ból, rozgoryczenie i pustkę, której nie da się zapełnić. Wiktor Krajewski nie tylko opisał swoje przeżycia i przedstawił – z subiektywnego punktu widzenia – cenne wycinki z przeszłości, ale uchwycił również coś uniwersalnego, co sprawia, że czytelnik może tylko wymownie pokiwać głową.

error: Nie kopiuj!!!