AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Biblioteka na weekend – edycja wiosenna

Zapraszamy na wiosenną edycję wspólnej akcji portalu mediagroupinfo.eu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu pod nazwą „Biblioteka na weekend”. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Morąg: najmłodszych, młodych i tych dojrzałych. Kolejnym celem jest przybliżenie czytelnikom konkretnych woluminów, audiobooków, filmów, gier…

W każdy piątek na portalu pojawiają się recenzje zbiorów dostępnych do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia portalu mediagroupinfo.eu i do odwiedzania naszej Biblioteki, gdzie można polecane propozycje wypożyczyć.

Czytelnia dla Dorosłych

„Pinokio” / scenariusz: Matteo Garrone, Massimo Ceccherini, reżyseria: Matteo Garrone

Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci wszech czasów doczekała się kolejnej, imponującej wizualnie ekranizacji.

Ubogi stolarz, Gepetto (w tej roli fenomenalny Roberto Bengini), postanawia wyrzeźbić kukiełkę z kawałka drewna. Niespodziewanie jego dzieło ożywa – drewniany chłopiec potrafi biegać, mówić i bawić się – brak mu jednak tak ważnego w życiu doświadczenia i ostrożności. Zaciekawiony światem Pinokio nie słucha dobrych rad opiekuna, czego efektem jest podróż – pełna przygód i niebezpieczeństw, która całkowicie zmieni życie Pinokia i jego twórcy. Film raczej dla starszych dzieci; docenią go również dorośli.

„Pinokio” jest już dostępny w Czytelni dla Dorosłych na nośniku blu-ray, a w Oddziale dla Dzieci można wypożyczyć go na DVD.

Poleca Milena Oziębło, pracownik Czytelni dla Dorosłych

Oddział dla Dzieci

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” / Gawryluk Barbara, Skawiński Paweł

Z pewnością wielu naszych czytelników planuje już wakacyjne wojaże. Jeśli Wasze zainteresowanie skierowane jest na najsłynniejsze polskie góry, koniecznie musicie poznać wspaniałą książkę autorstwa Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego – znanej i lubianej autorki książek dla dzieci oraz wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, leśnika, taternika i ratownika górskiego. Duet ten stworzył zachwycające kompendium wiedzy dla małych odkrywców, zapraszając ich na niezapomnianą wyprawę do ostępów leśnych, jaskiń i górskich chat. Odkryjcie tajemnicę Morskiego Oka. Przygotujcie się na spotkanie z wilkami, rysiami, kozicami, świstakami, niedźwiedziami. Sprawdźcie, czy wiecie jak zachować się na szlaku. Poznajcie szczyty, stawy, doliny i potoki. Zasmakujcie w góralskich specjałach. Odkryjcie piękno najwyższych gór w Polsce z najlepszymi przewodnikami i przy okazji zakochajcie się w cudownych ilustracjach autorstwa Adama Pękalskiego.  Wypożycz w Oddziale dla Dzieci!

Poleca Roksana Czarnecka, pracownik Oddziału dla Dzieci

Wypożyczalnia dla Dorosłych

 „Niebo po burzy” / Agata Sawicka

Po magicznym lecie w Zaleszycach, Julianna wraca do domu. Jest bogatsza o nowe doświadczenia, przyjaźnie i miłość. Choć szara codzienność daje się jej we znaki, związek z Danielem kwitnie. Nusia spotyka się z odnalezionym po latach Griszą. Postanawiają wziąć ślub i wydaje się, że teraz nic już nie będzie w stanie zmącić ich szczęścia. I że uczucia, które zrodziły się w starym zaleszyckim dworze, mogą mieć szczęśliwy finał.
Tymczasem los ma wobec zakochanych inne plany… Sawicka w tej części trylogii porusza między innymi kwestię relacji rodzic-dziecko. Wskazuje, jak potrzebne jest pozwolenie dziecku, by szło własną drogą, dokonywało samodzielnych wyborów. Rodzic może jedynie służyć wsparciem, radą, ale nigdy nie powinien narzucać swojego zdania.
Pisarka podejmuje się także tematu nieuchronności przemijania życia, odchodzenia. To coś, z czym pogodzenie się przychodzi z trudem wielu z nas.

„Niebo po burzy” to słodko-gorzka, wielowątkowa powieść, która odsłania przed czytelnikiem kolejne tajemnice starego dworu w Zaleszycach. Będzie wzruszająco, przejmująco, życiowo, klimatycznie. Autorka nie bała się przeczołgać po raz kolejny swoich bohaterów i wystawić ich na życiowe próby. W finalnym tomie znajduje się sporo dramaturgii, zdecydowanie więcej niż w dwóch wcześniejszych tomach.

Poleca Anna Rynkiewicz-Białek, pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych

error: Nie kopiuj!!!