AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Biegali, maszerowali, spacerowali bo chcieli pomóc osobom z autyzmem

Stowarzyszenie LEŚNY CROSS oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem NIE-ZWYKŁE DZIECI w Morągu zorganizowało 12 godzinny piknik charytatywny.   Ok. 400 osób zdecydowało się na udział w wydarzeniu,  a 286 uczestników wesparło akcję biegając, maszerując, spacerując od wschodu do zachodu słońca po malowniczej trasie prowadzącej ścieżkami zabytkowego parku na Zatorzu w Morągu. Suma okrążeń 1316, co dało około 1680 km. Najwięcej okrążeń spośród kobiet wykręciła Wioletta Rybak (19), a mężczyzn Jerzy Gajewski (72).

– Nie planowałam, wyszło w praniu. Numer, który mi się nie podobał, okazał się szczęśliwy. Pierwszy raz w życiu pokonałam taki dystans – ponad 23 km. Jestem trochę obolała, zmęczona, ale naprawdę zadowolona – mówi Wioletta Rybak.

Udział w pikniku był bezpłatny, jednak za wydanie numeru startowego jego uczestnicy wpłacali do puszki dobrowolny datek. Podczas pikniku zebrano 6933 zł.
Start i meta każdego okrążenia znajdował się w Parku na Zatorzu. Do imprezy jego uczestnicy dołączali o różnych godzinach – między godz. 6 rano a 18 wieczorem.

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli chociaż jedno okrążenie otrzymali pamiątkowy medal oraz pamiątkowy numer startowy.

Do akcji włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, która przygotowała piniatę, sensorykę, quizy i zabawy.

Ze swoją ofertą gier i zabaw pojawiło się na imprezie Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji „MORĄG aktywnie!”

Podczas pikniku można było skosztować pysznego jedzenia przygotowanego przez TPD Koło Specjalnej Troski w Morągu, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu i Koło Gospodyń Wiejskich w Jureckim Młynie Plebanii Wólce.

W Akcji Rehabilitacja wzięła udział Posłanka Na Sejm RP Elżbieta Gelert, która na trasę ruszyła z kijkami.

– W Morągu wzięłam dziś udział w przepięknej inicjatywie Akcja Rehabilitacja organizowanej przez LEŚNY CROSS oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu. Poruszałam się z kijkami, a jednocześnie dołożyłam swoją cegiełkę na rzecz rehabilitacji dzieci z autyzmem. Brawa dla organizatorów za inicjatywę i świetne wydarzenie – mówi Elżbieta Gelert.

Czynny udział w wydarzeniu wzięła również Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga, która okrążenie pokonała ze swoimi dziećmi.

– Akcja Rehabilitacja to wspaniałe coroczne wydarzenie, przede wszystkim wspierające naszych potrzebujących mieszkańców, ale też atrakcja dla mieszkańców i gości. Jest też dowodem na to, że przy współpracy aktywnych osób, organizacji pozarządowych, instytucji, można budować wspaniałe partnerstwa i osiągać wspaniałe cele. Organizatorzy z każdym sezonem dbają o ciekawszy program. Należą się im zasłużone gratulacje i podziękowania. Udziałem w akcji można było wesprzeć potrzebujących, ale też skorzystać: sprawdzić swoją fizyczną kondycję, przeprowadzić badania profilaktyczne, skosztować pysznych dań przygotowanych przez KGW, miło i aktywnie spędzić czas na łonie natury w świetnym towarzystwie. Tak wiele w jednym miejscu i w tak krótkim czasie. Wysoka frekwencja, mimo kapryśnej pogody, potwierdza, że wydarzenie zaskarbiło sobie sympatię uczestników. Już dziś cieszę się z zapowiedzi Akcji na przyszły rok – mówi Katarzyna Zarachowicz.

W trakcie imprezy można było wykonać badania profilaktyczne: poziomu cukru, cholesterolu i kwasu moczowego na stoisku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Przemysław Ignaszewski, autor książki 'Vegenerata’ będzie w sobotę gotował dla Was pyszne Vege dania.

– Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość, otwarte serce i bezinteresowną pomoc – podsumowuje Jarosław Rowicki.

Celem AKCJI REHABILITACJA Biegnij, maszeruj, spaceruj było wsparcie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu, które zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu problemów, zaspokajaniu potrzeb społecznych, kulturalnych i edukacyjnych rodzin wychowujących dzieci ze spektrum autyzmu.

Zenona Tersa , prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu:

Jarosław Rowicki, prezes Stowarzyszenie Leśny Cross:

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!