Biegli XXI raz po „Perłę”

W Kretowinach odbył się  „XXI Ogólnopolski  Bieg o Kryształową Perłę Jeziora Narie”. Na tą cykliczną imprezę odbywającą się na początku lipca w Kretowinach każdego roku przyjeżdża bardzo duża liczba uczestników oraz tłumy widzów.  Start i meta biegu głównego na dystansie 33 km znajduje się na plaży głównej  w Kretowinach. Trasa przebiega przez urokliwe wsie naszej Gminy tj. Kretowiny, Wilnowo, Boguchwały, Ponary, Roje, Naryjski Młyn, Niebrzydowo Wielkie, Gulbity, Bogaczewo, Kretowiny. Sympatycy biegania zmagają się z rywalami, ale przede wszystkim z samym sobą. Około 2/3 trasy to droga asfaltowa, natomiast 1/3 to nieutwardzona nawierzchnia. Bieg rozgrywany jest w kategorii generalnej mężczyzn i kobiet z podziałem na kategorie wiekowe.

Jak podkreślają organizatorzy biegu: atmosfera, mimo chłodnej i wietrznej aury była znakomita. To właśnie gorąca atmosfera zagrzewała zawodników do biegu i sportowej rywalizacji. Tak jak w roku ubiegłym, trzeba było zaakceptować warunki atmosferyczne i liczyć na łaskawość pogody, która jak się okazało nie była taka straszna. Impreza ma swoich wiernych fanów. Biegacze określają bieg w Kretowinach jako jeden z trudniejszych biegów odbywających się w Polsce.
Na trasie „Perły” rozstawionych było 6 punktów odżywczych, z wodą, bananami, cukrem, izotonikami dla zawodników. Na mecie zaś na biegaczy czekały tradycyjne setki kilogramów soczystych arbuzów, ciepły obiad oraz unikatowe, legendarne perły wykonane przez pomysłodawcę biegu Szczepana Chomyna, który jest również twórcą wspaniałych kryształowych statuetek dla zwycięzców. Wszyscy na mecie otrzymali pamiątkowe kryształowe perełki, które jak co roku były wyjątkowe.

https://elektronicznezapisy.pl/event/3764/results.html – tutaj są szczegółowe wyniki biegu

(red./fot. J. Rowicki)