Błonnik związany z mniejszym ryzykiem depresji

Wysoki poziom błonnika w jadłospisie ma związek z mniejszym ryzykiem rozwoju depresji u kobiet przed menopauzą – informują badacze z Korei Południowej na łamach pisma „Menopause”.

Zawarty w m.in. w owocach, warzywach, otrębach czy płatkach owsianych błonnik sprzyja zdrowiu i różnorodności mikrobiomu jelitowego. To właśnie za pośrednictwem osi mózgowo-jelitowej może on oddziaływać na przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi.

Naukowcy z Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu badali zależność pomiędzy poziomem błonnika w diecie a ryzykiem depresji u ponad 5800 kobiet w różnym wieku.

Po wzięciu pod uwagę znanych czynników ryzyka depresji badacze stwierdzili, że kobiety przed menopauzą, które spożywały więcej błonnika były w mniejszym stopniu narażone na depresję w porównaniu z rówieśniczkami, których dieta była uboga w błonnik. Zależności tej nie zaobserwowano jednak u pań po menopauzie.

„Na równowagę mikrobiomu jelitowego kobiet wpływa poziom estrogenu. Spadek poziomu tego hormonu po menopauzie może przyczyniać się do zmniejszenia znaczenia błonnika” – tłumaczą autorzy publikacji (DOI: 10.1097/GME.0000000000001711).(PAP)