Warmia i Mazury

Bogactwo jesiennych łąk

Jest listopad, zima zbliża się już wielkimi krokami, drzewa gubią kolorowe liście, a las mieni się tysiącem barw. Nie tylko w lesie jest malowniczo. Wybierając się na leśną wędrówkę możemy spotkać ostatnie kwitnące rośliny o tej porze roku.

Na łąkach możemy natrafić na takie kwiaty jak: mak polny, wyka, chaber polny, koniczynę czerwoną i resztki kwitnącej nawłoci. Widać także jeszcze zbierające nektar pszczoły i ostatnie latające motyle. Łąki śródleśne to nie tylko ładnie kwitnące kwiaty. Przede wszystkim takie łąki dają pożywienie „zapylaczom”, czyli owadom które pobierają z kwiatów pokarm- nektar, a w zamian doprowadzają do „zapłodnienia kwiatu”. Jest ona miejscem życia nie tylko owadów ale też wielu drobnych zwierząt  takich jak ptaki czy drobne ssaki. Oprócz tego łąki pomagają magazynować wodę, a dzięki długim korzeniom roślin chronią glebę przed erozją.

Późną jesienią z łąk możemy korzystać i my, dzięki ziołom które tam rosną. Gdy już kwiaty i części zielone obumierają możemy zbierać podziemne części roślin.  Korzenie z takich roślin jak mniszek pospolity, kołek lekarski czy tatarak mają właściwości zdrowotne dla naszego organizmu zwłaszcza teraz- późną jesienią i zimą. Zbiór ziół zalecany jest z śródleśnych łąk, gdyż nie są one skażone zanieczyszczeniami przemysłowymi. Pamiętajmy jednak, że należy się znać na ziołach i zbieractwie, gdyż po pierwsze: możemy je łatwo pomylić z innymi roślinami i się zatruć, a po drugie nieodpowiednio zebrane nie będą miały właściwości zdrowotnych.

Gdy rozpoznamy już roślinę  trzymajmy się następujących zasad zbioru ziół:

nie zbierajmy wszystkich ziół z jednego miejsca – zostawmy coś na przyszły rok;

należy zebrać tyle surowca ile jesteśmy w stanie przerobić –  po co marnować;

zwróć uwagę na chronione rośliny –  po co dostać mandat;

rośliny powinno się zbierać do oddzielnych torebek;

wszystkie części roślin powinny być zbierane w bezdeszczowe dni z rana lub z wieczora.

Łąki śródleśne są nie tylko piękne i kolorowe, są pełne życia i różnorodne nawet jesienią. Pamiętajmy o ich ważnej roli jaką pełnią w ekosystemie, nie tylko o tej porze roku roku, ale przez cały rok.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!