Brawura, nietrzeźwość, bezmyślność na drodze

20-lat ma kierowca, który w powiecie braniewskim pijany wsiadł za kierownicę i doprowadził do tego, że jego młodzi pasażerowie z poważnymi obrażeniami wylądowali w szpitalu. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miała 22-latka, która w takim stanie autem do domu odwoziła swoich znajomych z powiatu ostródzkiego. Z kolei 20-latek z powiatu ełckiego złamał przepisy ruchu drogowego dojeżdżając do przejścia dla pieszych, przez co dwie osoby musiały skorzystać z pomocy lekarzy. To tylko trzy przykłady z kilkudziesięciu zdarzeń drogowych, do jakich na Warmii i Mazurach doszło w ciągu 24 godzin.

Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. By temu zapobiec funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się naszymi drogami. Niestety wciąż nie brakuje tych, którzy za kierownice swoich pojazdów wsiadają nietrzeźwi i niestety często, kończy się to wypadkiem. Tylko w ciągu jednej doby (20.08.2019) policjanci na Warmii i Mazurach interweniowali w sprawie 3 wypadków, byli wzywani do ponad 50 kolizji i zatrzymali 12 nietrzeźwych kierujących pojazdami silnikowymi.

We wtorek na drogach powiatu ostródzkiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Ostródzie przy ul. Mickiewicza kierowca hyundaia nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Na szczęście kierujący motocyklem nie odniósł poważnych obrażeń. Zdarzenie to zakwalifikowane zostało jako kolizja. Kilka godzin później w Morągu, kierujący Oplem 67-latek, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzielił pierwszeństwa przejazdu rowerzystce i potrącił ją. 41-letnia mieszkanka Morąga z urazem głowy trafiła do szpitala.

W środę rano (21.08.2019) ostródzcy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na trasie Samborowo – Ostróda porusza się prawdopodobnie pijany kierowca. Osoba zgłaszająca zaniepokoiła się stylem jazdy osobowego Peugeota jadącego tzw. „wężykiem”, na zmianę zwalniając i przyspieszając.

Policjanci zatrzymali wskazany samochód do kontroli i potwierdzili zgłoszenie. Za kierownicą siedziała młoda mieszkanka powiatu. Badanie na zawartość alkoholu w jej organizmie wykazało ponad 2 promile. Jak tłumaczyła kobieta, wracała z Samborowa, gdzie odwoziła swoich znajomych. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie 22- latka odpowie przed sądem.

Na dwóch z kółkach i z promilami

Sezon rowerowy w pełni, więc na drogach nie brakuje miłośników jednośladów. Niestety znajdują się wśród nich tacy, którzy za kierownicę swojego roweru wsiadają będąc pod wpływem alkoholu. Zapominają o zagrożeniu jakie mogą stworzyć nie tylko sobie ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Bez względu na ilu kółkach podróżują nietrzeźwi kierowcy, policjanci nie mają wobec nich taryfy ulgowej. Reagują wobec wszystkich pijanych użytkowników dróg.

Widziałeś? Reaguj!

Nie ma znaczenia to, czy nietrzeźwy na drodze jest kierowca samochodu, traktora, motorowerzysta, rowerzysta czy pieszy – każda nietrzeźwość w ruchu drogowym stanowi poważne zagrożenia bezpieczeństwa dla jego uczestników. Policjanci zdając sobie sprawę z tego, jakie ryzyko wiąże się z obecnością osób pod wpływem alkoholu na drodze, zdecydowanie reagują podejmując wobec nich interwencje i wyciągając surowe konsekwencje.

Przyzwolenie ze strony najbliższego otoczenia i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony tych, którzy widzą, że za kierownicę wsiada pijany uczestnik ruchu powoduje, że ci bezmyślni i niebezpieczni kierujący na naszych drogach czują się bezkarni. Ich obecność w ruchu drogowym wciąż stanowią śmiertelne zagrożenie, także dla pasażerów, którzy godzą się na jazdę z nietrzeźwą osobą. Dlatego apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierowcę, chodzi przecież o ludzkie życie. Wystarczy zadzwonić pod nr tel 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

Przypominamy!

Od listopada 2013 roku kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem, a wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że pijani cykliści są bezkarni. Za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł. Osoby wsiadające na rower w stanie nietrzeźwości, również muszą zdawać sobie sprawę z tego, że stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego.

(KWP Olsztyn)