HALO MORĄG

Bycie uważnie słuchanym pomaga nastolatkom otworzyć się przed rodzicem

Zaangażowanie rodzica w rozmowę z nastolatkiem, np. poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego, potakiwanie głową i ogólne docenianie otwartości, pomaga nastolatkom przyznać się do ewentualnych błędów i otworzyć w relacji z rodzicami. Potwierdziły to badania opublikowane na łamach Journal of Experimental Child Psychology.

Badacze z University of Reading w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu poprosili ok. 1000 dzieci w wieku od 13 do 16 lat, aby przyjrzały się inscenizowanej rozmowie między rodzicem a nastolatkiem na temat trudnej sytuacji, w której znalazło się dziecko. Chcieli ocenić, jakie znaczenie ma uważne słuchanie osoby, która zwierza się z trudnych doświadczeń.

Podczas rozmowy rodzic przyjmował różne postawy, a poprzez mowę ciała sygnalizował, że uważnie słucha dziecka – lub nie. Rodzic wykonywał – lub też nie wykonywał różnych gestów, które mogły świadczyć o zainteresowaniu rozmową, m.in. utrzymywał kontakt wzrokowy, kiwał głową itp.

Nastolatki obserwowały dwie wersje rozmowy. W pierwszej z nich nastoletni chłopak przyznał się matce, że spróbował wapowania, czyli palenia e-papierosa i przyznał, że źle się z tym czuje. W drugiej opowiadał matce o tym, jak został odrzucony przez rówieśników po tym, jak odmówił wapowania i poczuł się zraniony. Każda rozmowa została zarejestrowana na wideo i była dostępna w dwóch wersjach – tej, w której rodzic uważnie słuchał dziecka i tej, w której wydawał się bardziej rozkojarzony i sporadycznie utrzymywał kontakt wzrokowy.

Uczestnicy, którzy przyglądali się sytuacji, w której matka uważnie słuchała – stwierdzili, że właśnie w takiej „wersji wydarzeń” czuliby się znacznie lepiej i byliby bardziej skłonni otworzyć się na rozmowę o sobie i swoich uczuciach.

“Nasze badanie potwierdza, że uważne, spokojne słuchanie nastolatka, a także pokazywanie mu, że rozumiemy go i doceniamy jego szczerość, bardzo pomaga mu otworzyć się przed rodzicem” – mówi dr Netta Weinstein, profesor psychologii na Uniwersytecie w Reading.

Jak podkreśla Weinstein, badanie ujawniło znaczenie uważnego słuchania – to, jak jest ono korzystne i ważne dla nastolatków i ich rodziców, jeśli chodzi o utrzymywanie dobrych kontaktów i dobrego samopoczucia młodzieży. „Wszyscy uczestnicy badania stwierdzili, że zaobserwowany na filmach przykład uważnego słuchania przekłada się na lepsze samopoczucie dziecka i zaufanie w stosunku dorosłego. Naprawdę niewiele potrzeba, aby rodzic i dziecko mieli ze sobą dobry kontakt – wystarczy uważnie słuchać” – podsumowuje badaczka.

Więcej – na stronie publikacji (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022096521000965?via%3Dihub). (PAP)

error: Nie kopiuj!!!