Chcą przywrócenia małego ruchu granicznego

Posłowie Platformy Obywatelskiej z Warmii i Mazur  wracają do tematu przywrócenia małego ruchu granicznego. Interpelację do premiera w tej sprawie napisała m.in. Elżbieta Gelert, posłanka z Elbląga.

Mały Ruch Graniczny (MRG) z Obwodem Kaliningradzkim oraz Polską i Ukrainą został wstrzymany na początku lipca 2016 r. ze względów bezpieczeństwa z powodu szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. 3 sierpnia 2016 r., został on przywrócony jedynie na granicy polsko-ukraińskiej.

– Decyzja o wstrzymaniu Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim również powinna zostać zniesiona, jednak do tej pory tego nie uczyniono. Uderza to w mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, przedsiębiorców i obniża perspektywy rozwoju terenów przygranicznych. Brak małego ruchu granicznego to realne straty dla biznesu i odpływ klientów korzystających z usług w przygranicznych miastach – przekonuje Poseł na Sejm RP Elżbieta Gelert.

Poseł E. Gelert, w przesłanej 5 lutego br. interpelacji pyta premiera, jakie względy przemawiają za tym, by dalej utrzymywać zawieszenie Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim? Kiedy Mały Ruch Graniczny zostanie wznowiony? Jakie okoliczności powinny wystąpić, by można było przywrócić Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim? Czy Pan Premier wie, iż ludność z licznych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego utrzymuje się i żyje z handlu z Rosjanami?

***

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim wszedł w życie 27 lipca 2012. Po niespełna czterech latach obowiązywania został tymczasowo zawieszony od dnia 4 lipca 2016 przez stronę polską. Powodem wstrzymania miał być szczyt państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w Warszawie w dniach 8-9 lipca oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Potem jednak już go nigdy nie odwieszono

(BPEG/red.)