Chcąc uniknąć mandatu podał policjantom fikcyjne dane

W miniony poniedziałek (05.04.2021) funkcjonariusze z Posterunku Policji w Łukcie zauważyli mężczyznę, który nie stosował się do obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Podjęli wobec niego interwencję. Podczas sprawdzania danych które 40- latek podał policjantom okazało się, że taka osoba nie istnieje. Policjanci kilkukrotnie upewniali się, że podane przez mężczyznę dane są prawidłowe, jednak za każdym razem odpowiedź systemu była taka sama. 40- latek przyznał w końcu, że wprowadził funkcjonariuszy w błąd, bo chciał w ten sposób uniknąć mandatu za niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Za wprowadzenie policjantów w błąd co do swojej tożsamości mieszkaniec Sopotu został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Za brak maseczki mundurowi zastosowali … pouczenie.

Wszyscy mamy już dość maseczek, ale jeśli chcemy się z nimi wkrótce rozstać na stałe, to teraz musimy stosować się do wprowadzonych obostrzeń. To czy są one respektowane przez mieszkańców sprawdzają każdego dnia policjanci, którzy interweniują wobec osób lekceważących obowiązujące nakazy i zakazy. Niekiedy te interwencje mają zaskakujący finał, ponieważ brak maseczki, jest tylko początkiem kłopotów osoby, która jej nie założyła.

Każdego dnia policjanci interweniują wobec osób, które lekceważą wprowadzone obostrzenia sanitarne. Niestety, wciąż wiele osób łamie wprowadzone zasady sanitarne, za nic mając nie tylko prawo i zasady życia społecznego, ale również zdrowie i życie innych osób. Niekiedy bywa też tak, że brak maseczki to dopiero początek problemów osoby wobec której interweniują policjanci.

Policjanci biorąc aktywny udział w walce z pandemią, podejmują interwencje w przypadkach zgłoszonych im naruszeń obowiązującego reżimu sanitarnego oraz gdy w trakcie służby zaobserwują, że dochodzi do łamania prawa również w tym zakresie. Reakcja policjantów na takie złamanie prawa jest adekwatna do zastanych okoliczności, a gdy policjant stwierdzi, że doszło do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa wyciąga stosowne konsekwencje wypisując mandat karny lub sporządzając stosowną dokumentację, na podstawie której dalsze decyzje podejmowane są przez prokuratora lub sąd, do którego dana sprawa zostanie skierowana.

Szczegółowy opis obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń widnieje na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

(KPP Ostróda)