Ciekawe zajęcia edukacyjne w morąskim muzeum

W drugim semestrze roku szkolnego  2018/2019 Muzeum im. J.G. Herdera  w Morągu również nie zapomniało o przedszkolach, szkołach podstawowych i przygotowało specjalną ofertę edukacyjną.

Od ziarenka do bochenka, czyli krótka historia chleba – warsztaty dla przedszkoli i klas I-III,  O kłobuku, topniku i czarownicy – warsztat dla przedszkoli i klas I-III , Wierzenia i magia Warmiaków i Mazurów – lekcja dla klas IV-VIII , Moja pierwsza wizyta w muzeum – warsztat dla przedszkoli i klas I-III, Zaprojektuj swój herb – warsztaty dla szkoły podstawowej  – to tylko niektóre tematy.
Wkrótce Wielkanoc, więc nie może zabraknąć zajęć „Wielkanoc na Warmii i Mazurach”.

– W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, w muzeum trwają przygotowania do organizacji warsztatów muzealnych „Wielkanoc na Warmii i Mazurach”. Oprócz opowieści o tradycjach i zwyczajach ważnym elementem zajęć będzie samodzielne wykonanie przez uczestników ozdoby świątecznej. Szukamy inspiracji i przygotowujemy materiały plastyczne – mówi Angelika Rejs, kierownik Muzeum im. J.G. Herdera  w Morągu.

Jednocześnie trwają prace nad nowym tematem zajęć związanym z eksponowanymi wystawami. Już teraz morąskie placówka zaprasza na warsztaty „Tajemnice dawnych portretów”.

– Prezentowane w muzeum portrety są z pozoru bardzo do siebie podobne, uwiecznione na nich postacie mają wyprostowaną sylwetkę i poważną minę. Kiedy jednak przyjrzymy im się dokładniej, zauważymy ciekawe elementy strojów, dziwne fryzury i tajemnicze przedmioty. Po co piękna dama trzyma w ręku strzałę albo muszlę? Czemu mały chłopiec jest przebrany za inną postać? Na te i inne pytania będziemy wspólnie szukać odpowiedzi. Zapraszamy do odkrywania tajemnic – zachęca Angelika Rejs.

Muzeum im. J.G. Herdera  w Morągu to dawny pałac rodu Dohnów odbudowany w 1986 roku, a w nim cenne kolekcje ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: m.in. portrety holenderskie XVII w., barokowe i XIX -wieczne meble, dawne rzemiosło artystyczne, sztukę współczesną, a także wystawę upamiętniającą patrona Muzeum J. G. Herdera.

Jako ciekawostkę podajemy, że widoczny na czarno-białym zdjęciu morąski ratusz był pierwszą siedzibą morąskiego muzeum w latach 1964-1986. Zdjęcie to wykonał Jan Bułhak, a pochodzi ono ze zbiorów MWiM w Olsztynie.
Więcej szczegółów dotyczących konkretnych zajęć oraz terminów udziela prowadząca Angelika Rejs 89 7572848. Zapraszamy.

(red.)