AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Co się stało z morąskimi armatami?

Mieszkańcy naszej gminy zadają od wczoraj pytanie, co się stało z morąskimi armatami? Zostały zdemontowane drewniane elementy morąskich armat. Prace zaplanowano w ubiegłym roku. W tym czasie trwało przygotowanie drewna. Jak powiedział naszemu portalowi Tomasz Faraś, kierownik Biura Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego w Morągu prace polegające na wymianie spróchniałego drewna z lawet armat i impregnacji mają potrwać do końca maja br.

Armaty stojące przed ratuszem, odlane w 1864 roku w belgijskim Liège. Były jednymi z wielu armat używanych przez armię francuską podczas wojny z Prusami, która wybuchła w 1870 roku. Dobre uzbrojenie niewiele jednak Francuzom pomogło, niebawem działa zostały zdobyte przez wroga. Dowódcy zwycięskiej armii pruskiej postanowili wykorzystać nadmiar uzbrojenia w charakterze pomników. Jednym z miastach, do których trafiły działa, był właśnie Morąg.

W 1998  roku morążanie użyli armat, aby przekonać ministerialnych urzędników do utworzenia powiatu morąskiego. Zawieziono je do Warszawy pod Urząd Rady Ministrów. Bez rezultatu.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!