HALO MORĄG

Co trzecie dziecko z alergią pokarmową prześladowane przez rówieśników

Blisko jedna trzecia dzieci z alergiami pokarmowymi doświadcza różnego rodzaju prześladowania ze strony rówieśników w szkole – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Children’s National Hospital w Waszyngtonie i opublikowanej przez „Journal of Pediatric Psychology”.

„Alergia pokarmowa często ma negatywny wpływ na jakość życia dziecka. Młody alergik może mieć ograniczoną możliwość uczestniczenia w niektórych aktywnościach społecznych i być źle traktowany przez rówieśników, przy czym, jak wynika z naszej analizy, rodzice często nie są świadomi skali problemu” – piszą autorzy.

W badaniach wzięło udział 121 dzieci w wieku od 9 do 15 lat, u których zdiagnozowano alergię na takie produkty jak mleko krowie, jaja, produkty zbożowe lub sojowe, różnego rodzaju orzechy czy ryby. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice wypełnili kwestionariusze dotyczące negatywnych zachowań rówieśników.

Prześladowania związanego z alergią doświadczało 41 dzieci, przy czym najczęściej dochodziło do niego w szkole. W przypadku ponad połowy z nich rówieśnicy rzucali w nie produktami z alergenem lub celowo dodawali go do ich posiłków. 66 proc. dzieci doświadczyło przedrzeźniania, krytyki i zastraszania, a ośmioro przyznało, że rówieśnicy rozpuszczali na ich temat plotki, celowo ignorowali lub wykluczali z grupy ze względu na alergię. Jedynie 12 proc. rodziców miało świadomość, że dziecko jest w szkole nękane.

„Te wyniki wskazują na potrzebę zwiększania świadomości oraz szerszej edukacji dotyczącej alergii pokarmowych oraz związanych z nią problemów, takich jak wyśmiewanie i prześladowanie w grupie społecznej” – komentują badacze.(PAP)

 

error: Nie kopiuj!!!