HALO MORĄG

Ćwiczenia mogą spowolnić utratę wzroku, a nawet jej zapobiec

Aktywność fizyczna może spowolnić utratę wzroku spowodowaną przez zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) a nawet zapobiec jej, może też pomóc osobom z jaskrą czy retinopatią cukrzycową – informują naukowcy.

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine wykazali, że ćwiczenia zmniejszyły szkodliwy przerost naczyń krwionośnych w oczach myszy laboratoryjnych. Wstępny test porównujący myszy, które dobrowolnie ćwiczyły (biegały w kołowrotku) – z tymi, które nie ćwiczyły wykazały, że ćwiczenia zmniejszyły przerost naczyń krwionośnych o 45 proc. Drugi test potwierdzający wyniki wykazał zmniejszenie o 32 proc. Tworząca się plątanina naczyń krwionośnych to ważny czynnik, prowadzący do zwyrodnienia plamki żółtej i kilku innych chorób oczu.

Aby osiągnąć korzyść z ćwiczeń, myszy nie musiały się specjalnie wysilać – już niewielka aktywność zmniejszała zagrożenie dla wzroku, a większy wysiłek nie dawał dodatkowych korzyści.

Jak wskazują autorzy, badanie stanowi pierwszy eksperymentalny dowód na to, że aktywność fizyczna może zmniejszyć nasilenie zwyrodnienia plamki żółtej, które jest główną przyczyną utraty wzroku. Wcześniej opierano się na z natury mało wiarygodnych badaniach ankietowych dotyczących stylu życia i sposobu odżywiania.

Na razie naukowcy nie są pewni, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na stan naczyń krwionośnych oczu. W grę może wchodzić na przykład zwiększony napływ krwi. Jeśli dalsze badania potwierdzą zaobserwowany efekt, aktywność fizyczna mogłaby się okazać wyjątkowo tanią i dostępną metodą profilaktyki utraty wzroku (która tylko w USA zagraża około 10 milionom osób).

Z drugiej strony utrata wzroku często wiąże się ze zmniejszeniem aktywności fizycznej. Ponieważ chodzi głównie o starsze osoby, o ograniczonej sprawności, naukowcy myślą o opracowaniu leku, dającego korzyści podobne do ćwiczeń bez konieczności ich wykonywania.

Wnioski z badań przedstawiono w piśmie „Investigative Ophthalmology & Visual Science” (IOVS). (PAP)

error: Nie kopiuj!!!