HALO MORĄG

Czarna porzeczka korzystnie wpływa na metabolizm glukozy

Spożywanie czarnych porzeczek, nawet z cukrem, ma pozytywny wpływ na odpowiedź glikemiczną po posiłku – wynika z badań przeprowadzonych w Finlandii i opublikowanych przez „British Journal of Nutrition”.

Choć czarne porzeczki często jemy z cukrem ze względu na ich kwaśny smak, wyniki badania wskazują, że w połączeniu z porzeczką cukier nie jest aż tak niezdrowy – zauważają naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Korzystne zmiany zaobserwowano po spożyciu 75 gramów porzeczek, czyli znacznie mniejszej porcji niż w przypadku dotychczasowych badań.

W obecnych badaniach wzięły udział 24 zdrowe osoby (22 kobiety i 4 mężczyzn). Podczas każdej z wizyt uczestnicy spożywali na czczo cztery rodzaje produktów: wodę z dodatkiem sacharozy i fruktozy, przecier porzeczkowy z dodatkiem cukru lub produkt zawierający przecier porzeczkowy i komosę ryżową oraz produkt zawierający samą komosę ryżową. Zawartość cukru i węglowodanów we wszystkich produktach była bardzo zbliżona. Próbki krwi pobierano na czczo oraz po upływie 15, 30, 45, 60, 90, 120 i 180 minut po posiłku.

Oba produkty zawierające porzeczki spowolniły wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie spowolniły jej spadek, a także opóźniły wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych.

Działanie to związane jest z wysoką zawartością antocyjanów, naturalnych barwników o działaniu przeciwutleniającym. Związki te spowalniają wchłanianie glukozy z jelita cienkiego poprzez interakcję z enzymami trawiącymi węglowodany i białkami transportującymi glukozę – wyjaśniają autorzy. (PAP)

 

error: Nie kopiuj!!!