HALO MORĄG

Często podróże podnoszą poziom szczęścia

Osoby, które regularnie wyjeżdżają na odległość co najmniej 120 km, są przeciętnie o 7 proc. szczęśliwsze, niż podróżujące rzadko lub wcale. Jednocześnie im więcej ludzie rozmawiają o wakacjach, tym częściej na nie wyjeżdżają.

Wszyscy, którzy czekają na przywrócenie swobody podróżowania, mają ku temu dosyć ważne powody. Oprócz zaspokojenia globtroterskiej ciekawości i innych korzyści związanych ze zmianą miejsca, podróże pomagają bowiem zachować poczucie szczęścia – twierdzą naukowcy z Washington State University.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach pisma „Tourism Analysis” przeprowadzili wśród 500 ochotników ankietę sprawdzającą, dlaczego niektórzy podróżują częściej niż inni i czy turystyka trwale poprawia samopoczucie i zadowolenie z życia.

Wyniki potwierdziły intuicyjne spostrzeżenie, że osoby zwracające więcej uwagi na związane z wyjazdami informacje, i takie, które częściej o tym rozmawiają – jeżdżą na regularne wakacje częściej niż osoby, które rzadko zaprzątają sobie głowę podróżami.

Jednocześnie okazało się, że ludzie regularnie oddalający się na co najmniej 120 km od domu są średnio o 7 proc. szczęśliwsi, niż podróżujący niewiele lub wcale.

„Choć takie rzeczy, jak praca, życie rodzinne i przyjaciele okazują się ważniejsze w odpowiedziach na temat samopoczucia – to zbieranie doświadczeń związanych z podróżami wydaje się mieć niewielki, lecz zauważalny wpływ na subiektywną ocenę jakości życia” – informuje autor badania prof. Chun-Chu (Bamboo) Chen.

„Pokazuje to znaczenie możliwości wydostania się z rutyny i nowych doświadczeń” – dodaje.

Już wcześniej, w ramach wcześniejszych badań sprawdzano wpływ turystyki na redukcję stresu oraz inne możliwe korzyści dotyczące samopoczucia i zdrowia. Badania te zwykle skupiały się jednak na konsekwencji pojedynczego wyjazdu.

Zespół z Washington State University sprawdził natomiast efekty wyjazdów podejmowanych w przeciągu roku.

Według naukowców wyniki mają znaczenie dla turystów i organizatorów podróży, szczególnie w perspektywie możliwego zniesienia czy złagodzenia restrykcji związanych z pandemią.

Autorzy ankiety sugerują nawet sens wykorzystania informacji o poprawie poziomu szczęścia w kampaniach reklamowych.

„Badanie to pokazuje, że im więcej ludzie rozmawiają o wakacjach i częściej je planują, tym bardziej jest prawdopodobne, że na nie wyjadą” – podkreśla prof. Chen.

„Jeśli tak jak ja nie możesz się doczekać, aby ruszyć się z miejsca i zobaczyć coś nowego, badanie to może zwiększyć twoją motywację do zaplanowania kolejnych wakacji” – mówi naukowiec.

Więcej informacji na stronach:

https://news.wsu.edu/2021/01/04/frequent-travel-make-7-happier/

https://www.ingentaconnect.com/content/cog/ta/pre-prints/content-2017-0010;jsessionid=37faifckbli1a.x-ic-live-03

(PAP)

error: Nie kopiuj!!!