AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

„Czwórka” wspiera akcję Dnia Świadomości Autyzmu

Od wielu lat Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Morągu włącza się w akcję związaną z Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Placówka we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Autyzmem Nie – Zwykłe Dzieci stara się przybliżyć zarówno uczniom jak i rodzicom, zaburzenie jakim jest autyzm. W tym roku dzieci z grup przedszkolnych ubrały się na niebiesko i  wykonały zdjęcie z niebieskim akcentem.

Z pomocą rodziców i wychowawców na zajęciach zdalnych  przybliżone zostały przedszkolakom trudności z jakimi mierzą się osoby z zburzeniami ze spektrum autyzmu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Zajęcia i włączanie dzieci w tego rodzaju przedsięwzięcia  ma na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.

Starsi uczniowie z sukcesami wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Stowarzyszenie współfinansowanym przez Burmistrza Morąga pt: „Mój niebieski dzień z autyzmem”.

Rezultaty ich prac już niedługo będzie można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu.

(red./SP 4 Morąg)

 

error: Nie kopiuj!!!