AktualnościHALO MORĄG

Czy ośrodki wczasowe mogą przyjmować turystów?

Docierają do naszej redakcji sygnały od mieszkańców, że do ośrodków wczasowych w Kretowinach i Bogaczewie od jakiegoś czasu przyjeżdżają turyści z różnych zakątków Polski. Piszecie do nas, że w tych miejscach „co drugi domek zajęty przez gości z Warszawy, którzy grillują sobie i zapewne robią zakupy w naszych sklepach, a przecież u nich najwięcej chorych”. Co na to policja? – W ostatnim czasie nie mieliśmy zgłoszeń odnośnie turystów, którzy mieliby przebywać w wymienionych ośrodkach. Policjanci podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą grupować się osoby. Są to między innymi plaże, okolice ośrodków wypoczynkowych czy parki – mówi mł.asp. Anna Balińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie.

Czytelnicy piszą i dzwonią do nas rozżaleni na niektórych właścicieli pensjonatów, domków, ośrodków wczasowych, że nie dbają o bezpieczeństwo, a jedynie chcą wykorzystać koronawirusa, aby zarobić pieniądze. Jeżeli macie wątpliwości i podejrzenia, że przyjeżdżają do naszej gminy turyści w celach innych, niż wymienione w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, to taki fakt dokumentujcie i powiadamiajcie policję.

W rozporządzeniu wprowadzającym nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa rząd uszczegółowił kilka kwestii – m.in.:

Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Hotele i inne miejsca noclegowe działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla: osób w kwarantannie lub izolacji,

personelu medycznego, osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych), osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Wprowadzony został także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Wprowadzono również obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą:  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),  a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.

Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Przemieszczać się można w przypadku: dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością), wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),

załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi), wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie ws. ograniczeń w związku z epidemią http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/577

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/577

(red.)

error: Nie kopiuj!!!