HALO MORĄG

Czy przez całe życie jesteśmy tą samą osobą? I tak, i nie – odpowiadają naukowcy

Czy przez całe życie jesteśmy tą samą osobą? I tak, i nie – odpowiadają naukowcy. Wartości, nastawienia czy przekonania nierzadko się zmieniają, ale pozostaje w człowieku też niezmienna część, która sprawia, że czuje się on sobą.

Psycholodzy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie sprawdzili, jak z upływem czasu zmienia się osobiste poczucie własnej tożsamości.

Jak zwracają uwagę naukowcy, pytania o człowieczeństwo i poczucie „ja” towarzyszyły ludzkości od początków filozofii i próbowali na nie odpowiedzieć przedstawiciele różnorodnych naukowych dyscyplin.

„W naszym badaniu spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy pozostajemy tą samą osobą przez całe życie. W połączeniu z dotychczasową literaturą nasze wyniki wskazują, że istnieje komponent, który pozostaje stabilny, podczas gdy inne zmieniają się z czasem” – mówi Miguel Rubianes, autor pracy opublikowanej na łamach pisma „Psychophysiology”.

Według naukowców zdolność do samoświadomości i rozpoznawania samego siebie pozostaje niezmieniona, podczas gdy inne elementy psychiki mogą ewoluować. Badacze wymieniają tutaj nastawienia, wierzenia i wartości. Zaznaczają przy tym, że pewnym zmianom mogą nawet ulegać cechy osobowości.

Hiszpański zespół doszedł do swoich wniosków po badaniach aktywności mózgów 20 ochotników w odpowiedzi na różne bodźce i na zadania związane z rozpoznawaniem tożsamości i wieku różnych osób.

Eksperymenty wykazały jednocześnie, że rozpoznanie własnej tożsamości zajmuje mózgowi zaledwie 250 ms.

Odkrycie może mieć niebagatelne znaczenie dla leczenia zaburzeń psychicznych – twierdzą badacze.

Jak bowiem podkreślają, zaburzenia tożsamości leżą u podstaw różnych problemów z psychiką, w tym choroby dwubiegunowej, osobowości narcystycznej, a nawet schorzeń takich jak schizofrenia czy depresja.

„Wyniki te wskazują na wagę podstawowych i klinicznych badań w poznawaniu roli osobistego poczucia tożsamości. Prawdopodobnie jest ono dużo ważniejsze, niż się wydawało i może mieć fundamentalne znaczenie w ocenie psychologicznych ocenach i interwencjach” – zwraca uwagę Miguel Rubianes.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-11/ucdm-awt112520.php

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/psyp.13692

(PAP)

error: Nie kopiuj!!!