Czy słuchamy naszego serca?

Na zaproszenie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Morągu lekarz kardiolog- internista Emilia Rogowska-Konat z Wojewódzkiego Szpitala Zespolony w Elblągu wygłosiła wykład nt. „Czy słuchamy naszego serca? „, poświęcony m.in. chorobie niedokrwiennej serca.

– Choroby układy krążenia są na drugim miejscu jeżeli chodzi o przeżywalność, dlatego przede wszystkim ważna jest tutaj profilaktyka, na którą mamy bezpośredni wpływ – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Emilia Rogowska-Konat to młody kardiolog, ale bardzo doświadczony. – Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu spotkali się z osobą, która promuje swoim stylem życia jak zapobiegać chorobom układu krążenia – dodaje Elżbieta Gelert.

Do szpitala pacjenci zgłaszają się w chwili, kiedy potrzebna jest już interwencja leczniczo-naprawcza. – Profilaktykę, promocję zdrowia powinien przede wszystkim wykonywać lekarz pierwszego kontaktu czyli lekarz POZ. Uważam, że już w szkole powinny być programy profilaktyczne poświęcone zapobieganiu cukrzycy, chorobom układu krążenia. Myślę, że na takie działania w systemie powinno być więcej środków. Przede wszystkim profilaktyka od najmłodszych lat – wyjaśnia E. Gelert.

(red./fot. dw)