AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Diagnostyka tętniaków aorty brzusznej – bezpłatne USG aorty brzusznej

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zaprasza diagnostykę tętniaków aorty brzusznej – bezpłatne usg aorty brzusznej.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie bierze udział w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań profilaktycznych – diagnostyka tętniaków aorty brzusznej.

Program rozpoczął się 1 grudnia 2018 r. Aby zakwalifikować się do programu należy mieć ukończone 65 lat. W ramach badań specjaliści chirurgii naczyniowej wykonują usg aorty brzusznej.

Do programu zostaną zakwalifikowane osoby, u których stwierdzono co najmniej trzy czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego:

  • choroba wieńcowa
  • palenie tytoniu
  • nadciśnienie tętnicze
  • hiperlipidemia – podwyższony poziom cholesterolu
  • płeć męska

Badania realizujemy w Oddziale Klinicznym Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie ul Żołnierska 18. Na badania można zarejestrować się pod numerem telefonu 89 53 86 306 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 14:00.

Zgłaszając się na badanie trzeba posiadać maseczkę zakrywającą nos i usta.

Program jest realizowany w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 w zakresie zadania: Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej (TAB) w latach 2018-2021.

Cel realizacji zadania – zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem przesiewowym, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby. Wprowadzenie programu przesiewowego, pozwalającego na wykrycie chorych z początkowym stadium TAB, pozwoli na ich monitorowanie i kierowanie na operację w odpowiednim czasie.

Główną przyczyną śmiertelności z powodu tętniaka jest niska wykrywalność w jego wczesnym etapie rozwoju. Choroba często przebiega bezobjawowo, a pierwszym objawem bywa pęknięcie tętniaka.

(WSS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!