AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

DIAGNOSTYKA WIRUSA SARS-COV-2 W OLSZTYNIE

Laboratorium Epidemiologiczno-Kliniczne Wojewódzkiej Stacji Saniatrno-Epidemiologicznej w Olsztynie rozpoczyna diagnostykę w kierunku wirusa SARS-COV-2. Badania diagnostyczne wyłącznie na zlecenie szpitalnych oddziałów zakaźnych lub decyzji Inspektorów Sanitarnych będą możliwe od 25.02.20020 r. 

NIE ZALECAMY PODRÓŻY W NIEKTÓRE KIERUNKI!

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że ze względu na szerzenie się wirusa w populacji Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do:

  1. Chin,
  2. Korei Południowej,
  3. Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum),
  4. Iranu,
  5. Japonii,
  6. Tajlandii,
  7. Wietnamu,
  8. Singapuru,
  9. Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną. Objawy dotychczasowe zakażenia obejmowały:

– gorączkę,

– kaszel,

– duszności,

– ból mięśni,

– zmęczenie.

Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Jeśli byłeś wyżej wymienionych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania powyższych objawów u siebie bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym
(w województwie warmińsko-mazurskim szpital w Ostródzie), gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jednocześnie Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać, że niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości  podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

(WSSE Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!