HALO MORĄG

Dinozaury miały wyjątkowego pecha

Asteroida, która 66 mln lat temu przyniosła zagładę dinozaurom, uderzyła w Ziemię w sposób szczególnie niszczycielski – dowodzą naukowcy na łamach „Nature Communications”.

Badając krater uderzeniowy na półwyspie Jukatan w Meksyku naukowcy doszli do wniosku, że kąt uderzenia asteroidy wyniósł ok. 60 stopni w stosunku do horyzontu. Ich zdaniem ten kąt uderzenia okazał się szczególnie niszczycielski dla życia na Ziemi.

Symulacje komputerowe uderzenia prowadzone były przez zespół z Imperial College London.

Uderzenie pod tym kątem wywołało intensywną emisję pyłów i gazów do atmosfery, w tym miliardów ton związków siarki. Doprowadziło to do zablokowania promieni słonecznych i długotrwałej zimy. Przypieczętowała ona zagładę dinozaurów i doprowadziła do wymarcia 75 proc. organizmów.

Naukowcy stworzyli symulację komputerową, która ma odzwierciedlać sekwencję wydarzeń od uderzenia asteroidy w Ziemię – aż do uformowania się krateru Chicxulub na Jukatanie.

„Dla dinozaurów ziścił się najgorszy możliwy scenariusz” – podsumowuje prof. Gareth Collins.

Jak dodaje, bolid najprawdopodobniej nadleciał z kierunku północno-wschodniego. Uderzając pod kątem 60 stopni wywołał intensywną emisję gazów. Związki siarki pod postacią aerozoli okazały się szczególnie szkodliwe dla życia na Ziemi. Po zablokowaniu promieni słonecznych intensywność fotosyntezy gwałtownie spadła. Po uderzeniu powstał krater, liczący 200 km średnicy.

Więcej tutaj. (PAP)

error: Nie kopiuj!!!