Dlaczego warto pójść na wybory i oddać swój głos?

Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego odbywają się 26 maja 2019 roku.  Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. Dlaczego warto iść na wybory? Do udziału zachęcają: poseł, zastępca burmistrza, przedsiębiorca, nauczyciel, harcerz, mieszkaniec miasta.

Elżbieta Gelert, Poseł na Sejm RP:

Każde wybory są ważne, a każdy obywatel powinien zdawać sobie sprawę, że są najważniejszym środkiem wywierania wpływu na politykę w naszym regionie, kraju, czy Unii Europejskiej. Są one jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. Dzięki temu uzyskujemy realny wpływ na władze. Ten kto nie bierze w nich udziału, pozostawia wybór innym osobom. Jeżeli chcemy tworzyć społeczeństwo obywatelskie, a więc brać odpowiedzialność za to, co się dzieje w naszym regionie, kraju czy Unii Europejskiej nie powinniśmy uchylać się od udziału w wyborach. Nasz głos będzie miał wpływ na to, jakie decyzje Parlament Europejski będzie podejmować w sprawach dotyczących naszego codziennego życia i miejsca Polski w Europie. Tym, którzy powtarzają ciągle, że politycy nas oszukują, powiem, że tym bardziej powinniśmy patrzeć im na ręce i ich rozliczać. I wybierać. Już w najbliższą niedzielę. Tym, którzy twierdzą, że żadna partia nie ma dobrego programu, takiego, który by im odpowiadał, powiem – nie głosuj na partię, tylko na osobę. Wybory to i prawo i obowiązek, to święto demokracji. Należy oddać swój głos, żeby nie decydował za nas ktoś inny. Osoby, które zostają w domu, oddają swój głos innym. Tym razem nie wystarczy mieć nadziei na lepszą przyszłość – tym razem każdy z nas musi wziąć za nią odpowiedzialność.

Leszek Biernacki, zastępca Burmistrza Morąga:

Już w ten weekend Polacy po raz 4 dokonają wyboru 52 Eurodeputowanych. Wybory te są istotne nie tylko dla przyszłości Europy, ale również dla Polski – dla kraju w którym żyjemy. Ja idę głosować… bo chcę przyszłości, w której mój głos będzie słyszalny. Pamiętaj, że Twój glos też jest bardzo ważny!

Jarosław Rowicki, przedsiębiorca:

Od kiedy tylko nabyłem praw wyborczych biorę udział w każdych wyborach. Uważam, że dzięki temu mam realny wpływ na to, co dzieje się wokół mnie, a mówienie że jeden głos nic nie znaczy jest nieprawdą, czego dowodem są choćby wybory samorządowe. Mam nadzieję że moja dorastające córka w przyszłości będzie też brała czynny udział w wyborach .

Jolanta Szkamruk, nauczyciel:

Dla każdego dorosłego obywatela Polski wybory powinny być czymś ważnym, ponieważ poprzez udział w nich mamy wpływ na to, co się dzieje w naszym kraju. To patriotyzm, który powinien być wpajany w społeczeństwie już od przedszkola. Wybory to kształtowanie naszego państwa, tego jakim jest i jakie powinno być.

Dominik Jeffrey Rimaszauskas , harcerz:

Udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem i dla wszystkich powinien być naturalną czynnością, bo w końcu ona ma realny wpływ na naszą przyszłość. Wiemy, że frekwencja w wyborach nie jest zadowalającą, ale społeczni liderzy powinni zachęcać do brania w nich udziału uświadamiając, że nasz wybór może wpłynąć na zmiany – stop bierności.

Jerzy Wądołowski, mieszkaniec Morąga:

Biorąc czynny udział w wyborach mamy realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Poprzez nie wyrażamy swoja dezaprobatę lub aprobatę dla rządzących w danym monecie. Chodzę na wybory bo uważam to za swój patriotyczny obowiązek i nie lubię jak ktoś urządza świat za mnie. Największym błędem jest myślenie że jeden głos nie ma znaczenia. Historia zna przypadki że czasami decyduje niewielka ilość głosów o wyborze danego kandydata lub wręcz jeden głos.
(red.)