Warmia i Mazury

Dobra wiadomość dla melomanów z Warmii i Mazur

Przedstawiciele Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przedstawili plany artystyczne na najbliższe miesiące.

– Choć czasy są niepewne, to my jesteśmy pewni, że chcemy bezpiecznie dzielić się z Państwem sztuką. Wszystkie nasze instytucje kultury już pracują, chociaż w ograniczonym zakresie, są w stałym kontakcie ze swoimi sanepidami – mówił podczas spotkania marszałek województwa. – Koniec czerwca jest zwyczajowo końcem sezonu artystycznego. W tym roku nasze instytucje kultury co prawda zakończą sezon artystyczne, ale będą działać w sezonie turystycznym

Już od wtorku w siedzibie olsztyńskiej filharmonii można oglądać wystawę fotografii polskiej śpiewaczki Marcelli Sembrich-Kochańskiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Autorem ekspozycji jest Juliusz Multarzyński. Wystawa prezentuje archiwalne zdjęcia artystki, miejsca w których się wychowywała i dorastała, przedstawia fotografie jej partnerów scenicznych a wśród nich Adama Didura, Jana i Edwarda Reszke.

Na wystawie znajdują się zdjęcia teatrów w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca występów, dedykowane dla niej listy i życzenia m.in. od Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Jana i Edwarda Reszke, Enrico Caruso, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Johanna Straussa, Richarda Straussa, Gustawa Mahlera, Johannesa Brahmsa, Siergieja Rachmaninowa i wynalazcy Thomasa Alva Edisona. Pokazane są również archiwalne fotografie obiektów architektonicznych i sal koncertowych, w których występowała w Polsce.

Pierwszym, wyczekiwanym wydarzeniem po przerwie z udziałem publiczności, będzie koncert piosenek z bajek i filmów familijnych w wykonaniu Aurelii Luśni z towarzyszeniem jej zespołu oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą dyrektora, maestro Piotra Sułkowskiego. Koncert „Bajeczne wakacje” odbędzie się 3 lipca o godz. 18. Będzie okazją, by wsłuchać się w bajkowe melodie, które znają i uwielbiają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Iwona Pavlovic, jurorka telewizyjnego show tanecznego zapowiedzieli przygotowania do realizacji w Olsztynie widowiska taneczno-wokalnego. Będzie to warmińska opowieść wigilijna, która powstanie z udziałem muzyków, tancerzy i śpiewaków. Przedstawienie ma być gotowe już w grudniu.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!