AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

„Dobry posiłek w szpitalu” w Morągu

Szpital Miejski sp. z o.o. w Morągu przystąpił do programu pilotażowego  – „Dobry posiłek w szpitalu”, który został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach.

Celem programu jest zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów szpitalach. Stanowi on integralną część procesu leczenia i rekonwalescencji pacjenta.

Program pilotażowo uruchomił NFZ przeznaczając na ten cel dodatkowe 25 zł dziennie na pacjenta.

– Realizacja programu pilotażowego obejmuje: zapewnienie pacjentom wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia, porady żywieniowe dla pacjentów, edukację i rozpowszechnianie informacji dotyczących prawidłowego żywienia –  mówi Ewa Michałowska, prezes morąskiego szpitala.

Po dokonaniu oceny stanu odżywienia chorego lekarz, uwzględniając jego potrzeby, decyduje o rodzaju stosowanej diety, czasie jej trwania oraz zalecanych indywidualnych modyfikacjach.

– Posiłki dla pacjentów są przygotowywane są na bazie własnej kuchni szpitalnej i dzięki zaangażowaniu pracowników, w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka. Jadłospis zawiera informacje o: rodzaju posiłku i składzie produktów, wartości energetycznej i wartości odżywczej w 100 g i porcji posiłku, sposobie obróbki oraz obecności alergenów  – wylicza Ewa Michałowska i dodaje: – Dużą zaletą w żywieniu pacjentów stanowi posiadanie własnej kuchni , gdzie posiłki przygotowywane są codziennie ze świeżych produktów . Pomimo licznych ofert firm cateringowych uważam, że pozostawienie kuchni w szpitalu jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów

Szpital codziennie publikuje na na swojej stronie internetowej zdjęcie co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu.  Również sam jadłospis jest publikowany na stronie internetowej lecznicy:

https://szpitalmorag.pl/category/zywienie/jadlospisy/

https://szpitalmorag.pl/category/zywienie/galeria-posilkow/

(red./fot. arch. szpitala)

error: Nie kopiuj!!!