Dożynki Gminy Morąg 2019 (relacja)

Dożynki Gminne w Morągu, rozpoczęły się w tym roku 7 września br. o godz. 13.00 Mszą Świętą w parku miejskim, z udziałem władz samorządowych i mieszkańców. Po nabożeństwie starostowie dożynek wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów na ręce Burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego. Po wystąpieniu Burmistrza Morąga miał miejsce obrzęd dzielenia się chlebem. Potem przyszedł czas na  narodowe czytanie oraz część sportową i artystyczną.

Na początek, na scenie dzieci i młodzież z morąskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących czytali nowele polskie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której organizatorem w naszym mieście była Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu.

Piosenki ludowe zaśpiewała Wiktoria Brzezińska z koła muzycznego z Morąskiego Domu Kultury. W dalszej części warmińsko-mazurskie piosenki śpiewały kobiety z Żabiego Rogu. Taniec „Piknik Country w Mrągowie” zaprezentowali uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Morągu.

Kolejnym punktem wydarzenia był występ zespołu „Melodie z Godkowa” oraz ludowy program artystyczny przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach.

Potem rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy.  Wszystkie wieńce zachwycały formą, wykonaniem, kolorystyką i ogólną prezentacją.

I miejsce – Sołectwo Niebrzydowo (nagroda finansowa 1000 zł)

II miejsce – Sołectwo Strużyna (nagroda finansowa 800 zł)

III miejsce – Sołectwo Markowo (nagroda finansowa 600 zł)

Wyróżnienia otrzymały sołectwa (nagroda finansowa dla każdego sołectwa 300 zł: Jurki, Bożęcin, Wilnowo, Wenecja, Słonecznik, Żabi Róg, Łączno Bramka, Kalnik, Królewo, Kruszewnia, Rolnowo, Ruś).

Tradycją Dożynek od wielu lat jest również konkurs na najładniejsze stoisko sołeckie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać stoisko sołeckie o tematyce dożynkowej promujące produkty lokalne oraz wszelką działalność artystyczną wsi.

I miejsce – Sołectwo Kalnik (nagroda finansowa 1000 zł)

II miejsce – Sołectwo Ruś (nagroda finansowa 800 zł)

III miejsce – Sołectwo Jurki (nagroda finansowa 600 zł)

Wyróżnienia otrzymały sołectwa (nagroda finansowa dla każdego sołectwa 300 zł: Niebrzydowo, Łączno, Słonecznik, Królewo, Żabi Róg).

Po rozstrzygnięciu konkursu na wieniec i stoisko odbyła się gala wręczenia nagród  wyróżniającym się rolnikom Gminy Morąg. W tym roku nagrody otrzymali:

Irena Szkup

Piotr Koźlakiewicz

Sławomir Bujanecki-Panko

Piotr i Aneta Machnyk

Monika i Tomasz Marchalewscy

Anika i Michał Dąbrowscy

Dożynki są doskonałą okazją do podziękowań dla sołtysów.  Sołtysi są osią demokracji na terenach wiejskich. Sumiennie wykonują swoje obowiązki, zaś współpraca z władzami samorządowymi jest również udana. Sołtysi otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli KRUS, którzy przeprowadzili konkurs z nagrodami.

Podczas Dożynek poznaliśmy również sołectwa od kuchni w konkursach kulinarnych na „Najlepszą potrawę z drobiu” oraz „Serniki i ciasta z serem”. Wszystkie nagrody finansowe w poszczególnych konkursach ufundował Urząd Miejski  w Morągu.

„Najlepsza potrawa z drobiu”

I miejsce – Sołectwo Markowo (nagroda finansowa 300 zł) – czerwone kapturki

II miejsce – Sołectwo Ruś (nagroda finansowa 200 zł) – indyczka

III miejsce – Sołectwo Słonecznik (nagroda finansowa 100 zł) – tarta z drobiem

Wyróżnienia otrzymały sołectwa (nagroda rzeczowa: Łączno, Bramka, Zawroty, Bożęcin, Królewo, Gulbity, Jurki, Niebrzydowo, Strużyna, Kalnik, Wenecja)

„Serniki i ciasta z serem”

I miejsce – Sołectwo Ruś – sernik oreo

II miejsce – Sołectwo Markowo – sernik z malinami

III miejsce – Sołectwo Żabi Róg – sernik z musem śliwkowym

Wyróżnienia otrzymały sołectwa (Królewo, Gubity, Łączno, Bramka, Zawroty, Bożęcin, Gulbity, Jurki, Niebrzydowo, Słonecznik, Strużyna, Kalnik, Wenecja, Tątławki, Nowy Dwór)

Wesołym elementem dożynek była rywalizacja sportowa pomiędzy drużynami Burmistrza oraz Sołtysów.  Zwyciężyła drużyna Burmistrza.

Część sportową poprowadzili: Szymon Steć – kierownik Referatu Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim oraz podinspektor – Joanna Kułakowska.

Rywalizacja sportowa  nagrodzona była pucharami.

Wieczorem na scenie nie zabrakło dobrej zabawy. Parodie znanego kabaretu wykonał Kabaret Sołtysów. Odbył się także koncert zespołu „Eurobabki”.

Na zakończenie zagrały dwa zespoły disco polo: „Golden Magic” oraz „Marioo”.

Podczas całodniowej imprezy odbywały się konkursy, były stoiska sołeckie, gastronomiczne, kramy z atrakcjami dla najmłodszych. CSK Animator i Stowarzyszenie Kobiet „Horn”z Żabiego Rogu przygotowali stoisko z pysznymi daniami, po które morążanie chętnie ustawiali się w kolejce.

Badania przesiewowe prowadziło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Morągu.

Organizatorami uroczystości dożynkowych i festynu byli: Burmistrz Morąga oraz Morąski Dom Kultury. MDK serdecznie dziękuje sponsorom tegorocznych Dożynek.

Wystąpienie okolicznościowe z okazji Dożynek Burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego:

(red./fot. dw)