AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Drogowe podsumowanie weekendu

Niestety wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych i bezmyślnych kierowców samochodów, motocykli i rowerów, którzy jeżdżą za szybko bądź pojawiają się na drogach będąc pod wpływem alkoholu. Prawie każdego dnia policjanci poświęcają wiele pracy i energii na to, żeby skutecznie eliminować z dróg takie niebezpieczne osoby. W miniony weekend (02-04.10.2020) na Warmii i Mazurach doszło do 12 wypadków drogowych. 1 osoba zginęła, a 15 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 131 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 29 nietrzeźwych kierujących.

Uprawnienia do kierowania wiążą się z ogromną odpowiedzialnością za siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zwłaszcza młodzi kierowcy powinni podchodzić do tego z dużą pokorą i szczególnie dbać o przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów.

Policjanci proszą aby nie lekceważyć znaków drogowych informujących o zwierzętach. Znak A18b, bo o nim mowa jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności, szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza, iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając o wykonaniu gwałtowanego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Policjanci apelują:

nie lekceważ znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”,

przestrzegaj ograniczenia prędkości,

zwolnij jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością

Pamiętajmy !

Art. 4. Ustawy prawo o ruchu drogowym wyraża podstawową zasadę ruchu drogowego tj. zasada ograniczonego zaufania na drodze.  Zasada ta oznacza, że każdy uczestnik ruchu powinien przyjąć, że inni użytkownicy będą przestrzegać zasad ruchu drogowego, chyba, że okoliczności wskażą na coś innego. Sygnałem do utraty tego zaufania
i zwiększenia ostrożności mogą być pojawiające się na drodze nagłe okoliczności, które zwiększą naszą czujność m. in. obecność dzieci na drodze, nadjeżdżający nietrzeźwy rowerzysta, pieszy bez odblasków.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

(KWP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!