Warmia i Mazury

Drzewa, które przespały wiosnę

Niedaleko Olsztyna rośnie las, który wyróżnia się spośród innych. Powierzchnię niemal 19 hektarów zajmuje tylko jeden gatunek – lipa drobnolistna. Drzewa rosną w równych odległościach od siebie, tworząc regularne rzędy i kolumny.

Niektóre z nich mają liście w pełni rozwinięte, ciesząc oczy świeżą zielenią i dając nadzieję na obfite kwitnięcie za miesiąc. W końcu nazwa miesiąca – LIPIEC – do tego zobowiązuje.
Jednak na niektórych drzewach widoczną oznaką wiosny są dopiero co rozwijające się pączki drzew. Czy to oznacza, że część drzew nie zauważyła, że wiosna jest już w pełni ? Czy niektóre  „przespały” wiosnę? Co to za „dziwny” las?
Ten las to  plantacja nasienna założona specjalnie do zbioru nasion. W lasach najpierw wyszukiwane są drzewa wyróżniające się wyjątkową kondycją i urodą  czyli tzw. drzewa mateczne, dające nadzieję na równie udane potomstwo. Zbiór nasion z tych drzew jest trudny i wymaga umiejętności alpinistycznych. Aby to ułatwić, pozyskano z nich pędy, które zostały zaszczepione na podkładkach – sadzonkach „zwyczajnej” lipy. Dzisiaj te zaszczepione drzewa prawie nie mają pnia, gałęzie znajdują się bardzo nisko ułatwiając zbiór nasion.
Dlaczego te drzewa tak bardzo różnią się miedzy sobą? Tajemnica tkwi w miejscu pochodzenia zaszczepionych pędów: te pozyskane z drzew rosnących bardziej na południe rozwijają liście wcześniej. Pozyskane z drzew rosnących na północy „pamiętają”, że okres  wegetacji zaczyna się później.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!