Warmia i Mazury

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu przy DK 16 usunięte sprawnie i bezpiecznie bez wstrzymywania ruchu

Sezon turystyczny rozkręcił się już na dobre, zauważamy to, m.in. obserwując wzmożony ruch na drogach. Aby wakacje były udane, na pewno muszą być bezpieczne. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, dokonując przeglądów przydrożnych drzewostanów oraz usuwając drzewa z oznakami zamierania. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza teraz, gdy prawie codziennie otrzymujemy alerty informujące o występowaniu silnych wiatrów, opadów oraz burz.

Droga krajowa numer 16 przebiega przez trzy województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie, stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach (długość 395 km).

Na wysokości jez. Dobrąg, nieopodal miejscowości Barczewo, wipsowscy leśnicy wyznaczyli 12 usychających drzew. Jest to efekt wykonanej kontroli skraju lasu graniczącego z drogą publiczną w celu zachowania bezpieczeństwa jej użytkowników.

Nie mogliśmy czekać z wykonaniem cięć, ponieważ warunki atmosferyczne mogły przyspieszyć obalenie się drzew, a niestety istniało zagrożenie, że drzewa upadną w koronę drogi.

Znacznie tańsza, tradycyjna ścinka wymagałaby wstrzymania ruchu na bardzo uczęszczanej drodze, dlatego zdecydowaliśmy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy wykonującej wycinki drzew trudnych, metodą alpinistyczną.

Metoda alpinistyczna polega na ścinaniu drzewa od góry przez arborystę, który tnie materiał powyżej siebie i opuszcza go bezpiecznie na linie w dół. Są to z pewnością trudne i niebezpieczne czynności. Przedmiotem pracy jest w końcu żywy organizm, a każdy z nich jest inny.

Arborysta wspina się na ścinane drzewo przy użyciu drzewołazów – specjalnych haków ułatwiających wspinaczkę.

Bezpieczne wykonywanie tego typu prac wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – umocowania na drzewie, co wiąże się z kolejną niewiadomą, tj. stanem wnętrza ścinanego drzewa.

Wszystkie z wyciętych drzew były wysokie, co znacznie wydłużało czas ścinki metodą alpinistyczną, na szczęście prace przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!