„Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”

Z okazji obchodów Dnia Niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu oraz Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie zapraszają na spotkanie z Anną Mandrelą, autorką książki „Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”, które odbędzie się we wtorek, 12 listopada o godz. 16:00 w sali wielofunkcyjnej MBP. Wstęp wolny.

„Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”

„Niniejsza książka odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego – jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, z której czerpał motywację i siłę do bezinteresownego poświęcenia się dla Boga, Ojczyzny i wartości duchowych. Autorka jako pierwsza stara się nam przedstawić , gdzie mają swe źródła jego bohaterskie czyny i skąd u ochotnika do Auschwitz siła do tak konsekwentnie niezłomnej postawy.” – Ze wstępu ks. Łukasza Szydłowskiego.

Książka powstała w oparciu o teksty źródłowe z Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz Birkenau, a także o prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Autorka zebrała wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Między innymi dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 r. uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 r. wyruszył jako podporucznik.

Rozmowę poprowadzi Dariusz Gościniak. Spotkanie poprzedzi montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie.

(MBP Morąg)