Warmia i Mazury

Duży awans w rankingu samorządu województwa

Województwo warmińsko-mazurskie mocno w górę we wdrażaniu funduszy unijnych. Według najnowszego raportu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z trzynastego miejsca, które zajmowaliśmy jeszcze w listopadzie, awansowaliśmy na miejsce ósme.

– Ten awans oczywiście bardzo nas cieszy, tym bardziej, że historycznie nigdy jako województwo nie byliśmy tak wysoko – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Od dawna uspakajaliśmy, że nie ma obaw o utratę jakichkolwiek środków. A teraz mamy namacalny dowód na przyspieszenie wdrażania regionalnego programu.

Marszałek podkreśla także, że dla niego i podległych mu służb odpowiedzialnych za realizację programów unijnych ranking ministerstwa nie jest zaskoczeniem.
– Nie ma tu przypadku, to jest efekt długofalowego planu, który konsekwentnie realizujemy – mówi marszałek Brzezin. – To suma wielu czynników: dobrze ułożonego planu naborów projektów w konkursach, dobrej współpracy z naszymi partnerami samorządowymi i gospodarczymi i wsłuchiwania się w ich głosy. Dzięki temu ciągle wprowadzamy uproszczenia w ubieganiu się o środki. Doceniam też ciężką, mrówczą pracę wielu ludzi.

W stosunku do wszystkich regionalnych programów operacyjnych, poziom kontraktacji środków plasuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na 8. miejscu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, województwo warmińsko-mazurskie awansowało o sześć pozycji. O 3,8 p.p. zmniejszyła się różnica pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim, a średnim poziomem kontraktacji wszystkich RPO.

Na koniec grudnia 2019 roku wyniosła 0,2 p.p. Średni poziom kontraktacji dla 16 regionalnych programów operacyjnych wynosi 78,4 proc. ich alokacji.

– Oczywiście nie zwalniamy tempa i w samym grudniu zakontraktowaliśmy blisko pół miliarda złotych, a łącznie 5,8 mld zł, co przekłada się na 79,4 proc. kontraktacji – dodaje marszałek. – Już po kilku pierwszych dniach stycznia jesteśmy więc wyżej i nie jest to nasze ostatnie słowo. Podkreślam – jesteśmy konsekwentni i stawiamy nie na efektowność, lecz efektywność inwestowania funduszy w zrównoważony rozwój regionu.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!