Warmia i Mazury

Działania krajowe pn. ,,PRĘDKOŚĆ’’. Podsumowanie w powiecie ostródzkim

W piątek (07.06.2024r.) na terenie całego kraju policjanci prowadzili działania pn. ,,PRĘDKOŚĆ’’. Celem działań jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Niestety to właśnie nadmierna prędkość wciąż jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W powiecie ostródzkim policjanci dokonywali pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

To właśnie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Wciąż wielu kierowców o tym zapomina i nie zwalnia prędkości wjeżdżając do miejscowości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o co najmniej 50 km/h, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Tylko w piątek (07.06.2024r.) policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali 4 uprawnienia do kierowania.

W miejscowości Warny w gminie Miłakowo około godziny 12:00 kierujący seatem poruszał się z prędkością 105 km/h w miejscu z ograniczeniem do 50 km/h. Mężczyzna z tego właśnie powodu został zatrzymany przez ostródzką drogówkę, która zarejestrowała tę prędkość. 42-latek za swój pośpiech został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz przypisaniem do jego konta 13 punktów karnych. Prawo jazdy zostało zatrzymane na okres 3 miesięcy.

Około godziny 18:00 w miejscowości Wróble w gminie Grunwald swoje uprawnienia ze względu na nadmierną prędkość stracił również 31-latek, który pędził osobową skodą w obszarze zabudowanym z prędkością 103 km/h.

W tym samym miejscu po godzinie 19:00 policjanci zatrzymali 18-letnią kierującą volkswagenem, która jechała z prędkością 109 km/h – w tym przypadku policjanci również zatrzymali uprawnienia do kierowania.

Tego dnia na drogach powiatu służbę pełniło 19 policjantów Referatu Ruchu Drogowego.

Kontrole statyczne były prowadzone z wykorzystaniem laserowego miernika prędkości. Dynamiczne – z wykorzystaniem nieoznakowanego radiowozu wyposażonego w wideorejestrator. Policjanci zatrzymali do kontroli łącznie 104 kierowców ujawniając aż 97 wykroczeń – 85 z nich dotyczyło właśnie nadmiernej prędkości. W 3 przypadkach ze względu na przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h zatrzymane zostały prawa jazdy. Zatrzymany został również nietrzeźwy kierujący oraz ,,kierowca’’ bez uprawnień. Policjanci nałożyli łącznie 84 mandaty karne a w 11 przypadkach zastosowali środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

Przypominamy!

Kierujący, który w obszarze zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to nadal będzie kierował pojazdami, okres bez prawa jazdy przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!