AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

„Dzieciaki w Sieci – bądź bezpieczny w Internecie”

Uczniowie morąskie „Czwórki”  bardzo często korzystają z zasobów Internetu, dlatego konieczna jest edukacja dzieci mająca na celu uświadomienie im zagrożeń i przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci.  Mając to na uwadze w Szkole Podstawowej nr 4 w Morągu w czasie ferii zimowych realizowany był 15-godzinny program „Dzieciaki w Sieci – bądź bezpieczny w Internecie”.

Głównym jego założeniem było wdrożenie działań mających na celu zapobieganie sytuacjom, gdy uczeń używając Internetu staje się ofiarą przestępstw. Poprzez realizację tego typu zajęć chcieliśmy pokazać uczniom, że Internet przy zachowaniu środków ostrożności, może być bezpiecznym miejscem pracy, edukacji i rozrywki.

W programie uczestniczyli chętni uczniowie z klas II i III. Cieszy fakt, że dzieciaki bardzo aktywnie brały udział w zajęciach. Oglądały ciekawe prezentacje multimedialne, kreskówki dotyczące bezpieczeństwa w Sieci oraz film edukacyjny dotyczący uzależnienia od Internetu. Dowiedziały się co to jest cyberprzemoc oraz jak z nią walczyć. Rozmawialiśmy o zaletach i wadach Internetu oraz o zasadach netykiety. Dzieciaki rozwiązywały również ciekawe karty pracy oraz poznały ciekawe, bezpieczne strony internetowe jako alternatywę dla gier pełnych przemocy.

Na zakończenie programu uczestnicy wykonali piękne, kolorowe plakaty, które trafią do klas oraz duży plakat do biblioteki zawierający informacje dla wszystkich uczniów naszej szkoły odnośnie zasad bezpieczeństwa w Sieci.

Internet jest nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Stwarza możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnorodnych informacji. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a jego zaletach można mówić bez końca. Jednak pomimo tych zalet, niesie on również pewne zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych jego użytkowników. Dzieci często narażone są na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których jak wiadomo w Internecie nie brakuje. Kontakt z pornografią czy materiałami nasyconymi przemocą może trwale odbić się na ich psychice. Równie niebezpieczny dla najmłodszych jest kontakt online z dorosłymi podającymi się za dzieci, czy w inny sposób próbującymi zdobyć zaufanie dziecka. Uczniowie muszą wiedzieć, że główną zasadą bezpieczeństwa w Internecie jest niepodawanie rozmówcom prywatnych informacji, a tymczasem bardzo często zdarza się, że dzieci podają swój adres domowy i numer telefonu internetowym znajomym.

Program ten finansowany był z Budżetu Gminy Morąg z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

(Magdalena Łoszkowska-SP nr 4 w Morągu)

error: Nie kopiuj!!!